Sosyal güvenliğe altı ay erteleme

1 Ocak 2007'de yürürlüğe girmesi öngörülen sosyal güvenlik yasası Anayasa Mahkemesi'nin iptali üzerine altı ay ertelendi.

ANKARA - Sosyal güvenlikte tek çatı hedefini çökerten ve yalnızca memurlar yönünden iptal edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na beklenen erteleme kararı geldi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yasanın yürürlüğünün altı ay süreyle ertelendiği kararını açıkladı. 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girmesi planlanan yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortalar Kanunu'nun emeklilik yaşını yükselten, aylık bağlanma oranlarını düşüren hükümleri başta olmak üzere önemli maddeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin başvuruları üzerine Anayasa Mahkemesi'nce ve sadece kamu görevlileri yönünden iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi, 16 Aralık'taki kararında memurlar yönünden iptale rağmen çok tartışılan düzenlemelere işçiler ve diğer çalışanlar yönünden ise onay vermişti.
Söz konusu iptallerin sadece memurlarla sınırlı olmasına rağmen, iptal edilen düzenleme sayısının çok kapsamlı olması nedeniyle yasanın en önemli hedefi olan 'tek çatı' çökmüştü. Karar nedeniyle ne yapılacağı tartışılırken, en gerçekçi çözümün Sosyal Sigortalar ve Genel Sigortalar Kanunu'nun makul bir süre ertelenmesi önerisi ağırlık kazanmıştı.
'Kararlılık devam edecek'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dün bir yazılı açıklama yaptı ve iptalle delik deşik olan yasanın yürürlüğünün 1 Ocak 2007'den geçerli olmak üzere altı ay süreyle ertelenmesinin uygun bulunduğunu belirtti. Bakanlığın açıklamasında şöyle denildi: "Anayasa Mahkemesi'nin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın bazı maddelerini iptali, bazı maddelerinin de yürürlüğünü durdurması nedeniyle, 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek olan yasayla ilgili yeniden değerlendirme yapma zarureti doğmuştur. Bu değerlendirmelerde; yasal boşlukların oluşacağı, hak kayıplarının yaşanabileceği, vatandaşlarımızın sağlık ve emeklilik hizmetlerinin karşılanmasında sorunlar doğabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca, Yüce Mahkeme'nin gerekçeli kararının yayınlanmasından sonra yeni düzenlemelerin yapılacağı da doğaldır. İlgili tüm kesimlerle ve 20 Aralık 2006 tarihinde yapılan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nda beliren ortak eğilim de dikkate alınarak yasanın yürürlüğünün altı ay süre ile ertelenmesi uygun bulunmuştur. Bu zorunlu ertelemeye rağmen, hükümetimizin sosyal güvenlik reformuyla ilgili kararlılığı aynı şekilde devam etmektedir."
Erdoğan: Vazgeçmedik
Bu konuda bir açıklama da TES-İŞ Sendikası'nın Genel Kurulu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, sosyal güvenlik reformunun 30 yıldır Türkiye'nin gündeminde olduğunu, ancak bir türlü hayata geçirilemediğini belirtti.
"Hiçbir zaman bu konuda reform hedefinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz" diyen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Bunu gelecek nesillere karşı bir sorumluluk olarak görüyorum. Bu gelişmiş ülkelerin ulaştığı bir standarttır. Bu ülkeler bu standardı yakalamışsa benim ülkemin insanı niçin bu standardı yakalamasın? Bu bizi zorunlu olarak yeni bir değerlendirme yapma mecburiyetiyle karşı karşıya bırakmıştır. Şimdi gerekçeli kararı bekliyoruz. Bu gerekçeli karar çıktıktan sonra değerlendirmemizi yapacağız. Ve bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra da eğer atılabilecek adımlar varsa bu adımları atacağız. Ama atılamayacak adımlarla ilgili çalışmalarımızı da yapıp, bu konuda da ne zaman bu adımı atarız bunun takvimini belirleyecek ona göre de adımları atacağız."
'Gerekçeli kararı bekliyoruz'
Hak kayıpları, kargaşa ve sıkıntılar yaşanabileceğini ifade eden Erdoğan, "Bunları gidermek için ne gerekiyorsa bu gerekçeyi gördükten sonra çalışmamızı yapıp yola devam edeceğiz. Çünkü hiçbir zaman reform hedefinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bunu gelecek nesillere bir sorumluluk olarak görüyoruz" dedi.