Sosyal güvenlik başka bahara

Çalışma Bakanı Başesgioğlu, bazı maddeleri iptal edilen yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nda yılbaşına kadar yeni bir düzenleme yapılamayacağını söyledi. Başesgioğlu, yasanın yürürlük tarihinin seçimlerden sonraya kalabileceğinin de sinyalini verdi.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi'nin Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası'nın bazı maddelerini memurlar yönünden iptal kararı yasanın yürürlüğünün seçim sonrasına kalması tartışmasını gündeme getirdi. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, yasaya ilişkin, "Zamana ihtiyaç olduğu ortada. İstesek de düzenleme yapma imkânımız yok. Ancak bu zaman ihtiyacı nereye kadar uzar. Bu önemli" dedi. Türkiye'nin 'seçim atmosferinde' bulunduğuna dikkat çeken Murat Başesgioğlu, bu ortamda bu tür düzenlemelerin ne ölçüde yapılabileceğinin önemli olduğunu söyledi.
Okan Üniversitesi'nde düzenlenen, 'Sosyal güvenlik reformu kapsamındaki son gelişmeler' konulu panele, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Milletvekili Zekai Özcan ve TİSK Başkanvekili Sadık Oğuz katıldı. Konuşmasında, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası'na yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra reformun gecikmesinin söz konusu olduğunu belirtti.
'Böyle kalmaz, kaos çıkar'
Çalışma Bakanı Başesgioğlu, karar karşısında iki önceliğin ortaya çıktığını belirterek bu öncelikleri şöyle sıraladı: "Birincisi, bu geçiş döneminde herhangi bir hak kaybına uğranmamasını sağlamak.
İkincisi ise, reformun zamanlaması. Buna hep birlikte karar vermemiz gerekiyor. Şu anda o süreci tamamlamaya çalışıyorum. Bugün (dün) bütün sosyal tarafların katılacağı Sosyal Güvenlik Kurulu toplantısında her kesimin görüşünü aldıktan sonra birkaç görüşme daha yapıp, ortaya çıkan fikirleri Bakanlar Kurulu'na takdim edeceğim. Bakanlar Kurulu, reformla ilgili planlama ve tarih konusunda karar verecek. Bunu bu şekilde bırakamayız yoksa ülkede kaos çıkar. Buna izin veremeyiz. Makul olanı bulmaya çalışıyoruz."
Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını açıklamasını beklediklerine işaret eden Bakan Başesgioğlu, Radikal'in, 'Reformu yeni parlamento sürdürebilir demiştiniz, bununla neyi kastettiniz' sorusu üzerine "Seçim atmosferinde bu tür düzenlemeleri ne ölçüde yapabilirsiniz?" dedi. Başeskioğlu, soruyu şu açıklamayla yanıtladı:
"Zaman konusunda ciddi sıkıntı var. Bir düzenleme yapmak isteseniz bile 2007'ye çok az bir zaman var. Bu zamanlamayı yapma konusunda fiili imkânsızlığımız bulunuyor. Bunlar değerlendirilerek geçici bir karar verilecek. Türkiye bir seçim atmosferine girmiş durumda. Seçim atmosferinde bu tür düzenlemeleri ne ölçüde yapabilirsiniz? Popülizme kaçmadan bunları nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Bunlar önemli. Onun için belki daha sakin bir ortamda tartışılması lazım. Belki bu konudaki zaman uzayabilir. 'Hem bu parlamento, hem bundan sonraki parlamento' dediysem yani; hiçbir zaman bu reformun yapılma hedefinden sapmaması lazım. Bunu demek istiyorum."
Çalışma Bakanı Başesgioğlu, açıklamalarının yasanın yürürlük tarihinin seçimlerden sonraya kaldığı sonucunun çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine de, tüm görüşmeleri tamamladıktan sonra bu konuya Bakanlar Kurulu olarak karar vereceklerini yineledi.
Tarihi taraflar saptayacak
Sosyal taraflarla yapılacak toplantılardan çıkacak görüşün önemli olduğunu kaydeden Başesgioğlu, "Takvim konusunda sivil toplum örgütlerinden gelen talepler de bizim için önemli. Bir hafta içinde bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşırız" diye konuştu.
Yasa hazırlıklarına başlarken, norm ve standart birliğini hedeflediklerini, statü farkı nedeniyle vatandaşa farklı sağlık ve emeklilik hizmeti sunulmasından vazgeçilmesinin amaçlandığını ifade eden Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Gerekçeli karardan sonra bu konuda sapma olmadan neler yapılacağına bakacağız. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında neden memurları ayrı bir sistem içinde tutmak istediklerini gerekçeleriyle görmemiz lazım."