'Sosyal güvenlik rafa kalkmasın'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 seçimleri nedeniyle sosyal güvenlik reformunun göz ardı edilebileceğine dikkat çekerek, "Bunun bedelini kayıt dışı çalışan, işsiz gençler 30 yıl sonra öder.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

SARAYBOSNA/ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 seçimleri nedeniyle sosyal güvenlik reformunun göz ardı edilebileceğine dikkat çekerek, "Bunun bedelini kayıt dışı çalışan, işsiz gençler 30 yıl sonra öder. Hep beraber bu reformun çıkması için baskı yapmalıyız" ifadesinde bulundu.
TOBB'un Bosna-Hersek'e yüksek katılımlı iş gezisi dönüşünde gazetecilerle sohbet eden Hisarcıklıoğlu, makro ekonomide göstergelerin düzeldiğini, şimdi mikroya eğilmek gerektiğini vurgularken, özel sektörün rekabet gücü kazanması için yapısal reformların tamamlanması gerektiğini söyledi.
'Beraber bastıralım'
Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi: "2007'de seçim olduğu için sosyal güvenlik reformu göz ardı edilebilir. Bunu gündeme getirmezsek, kayıt dışında çalışan, işsiz binlerce insan var. İçimizde genç arkadaşlarımız var, 30 sene sonra bunun bedelini onlar ödeyecek. Bunların sosyal güvencesi yok. 30 sene sonra çalışamayacak, çalışma gücünü kaybetmiş insanların bedelini, hastane parasını kim ödeyecek."
Hisarcıklıoğlu reformların önemini şöyle yorumladı: "Yumağı öyle büyütüyoruz ki bugünkü yumak bile büyük, ama yarın müthiş bir çığ var. Geleceğimize kötü bir miras bırakıyoruz. Onun için sosyal güvenlik reformunu hep beraber bastırıp çıkartıyor olmamız lazım. Bunu, bugünü değil yarını kazanmanın projesi olarak görmeliyiz."
Merkez Bankası başkanı atama süreciyle ilgili kamuoyuna yansıyan yorumları eleştirirken TÜSİAD'ı kastetmediğini, genel değerlendirme yaptığına dikkat çeken TOBB Başkanı şöyle dedi:
"Süreyya beyin başkanlık görevi bittikten sonra 'Vay tekrar olsaydı şöyle olurdu, böyle olurdu' diye birçok yazı okuyorum. Başarılı bir başkansa daha önceden sahip çıkıyor olmanız lazımdı. TÜSİAD'ı, şunu bunu kastetmedim. Ben kavganın adamı değilim, olmadım da."
Tarımda reform şart
TOBB Başkanı, Türkiye'nin tarımda kendi kendisine yeten yedi ülkeden biriyken bugün tarım ihracat ve ithalatının kafa kafaya geldiğine dikkati çekerek, tarımda da 'büyük ölçek ekonomisi'ne geçilmesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Tarımdaki reform, bir an önce miras hukukundan başlayarak, arazi toplulaştırılması yapılmalı, arazilerin bölünmesi önlenmeli" dedi. GAP'ın 15 milyar dolar yatırımla tamamlanması halinde 4 milyon kişiye iş olanağı sağlanacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Çok enteresan, bütün dünyada tarımla ilgilenen ülkeler, GAP'la ilgileniyorlar" dedi.