Sosyal güvenlikte tek çatı 'temelden' kavgalı başladı

IMF'nin ikinci gözden geçirme için şart koştuğu sosyal güvenlik reform paketinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşme maratonu 'temel yasa' kavgasıyla başladı.

ANKARA - IMF'nin ikinci gözden geçirme için şart koştuğu sosyal güvenlik reform paketinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşme maratonu 'temel yasa' kavgasıyla başladı. Sosyal güvenlik paketinin temel yasa olarak görüşülmesi kabul edilerek SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nı tek çatı altında birleştiren tasarının görüşmelerine geçilince CHP 'seslerinin kısıldığı' gerekçesiyle salonu terk etti. AKP, maddelerinin toplamı 172'ye ulaşan 'Sosyal Güvenlik Kurumu Kanun Tasarısı' ile 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu' tasarısını hızla yasalaştırmak amacıyla TBMM İçtüzüğü'nün 'temel yasa' hükmünü kullanma kararı aldı. 'Temel yasa' önerisi Genel Kurul'da AKP oylarıyla kabul edildi.
Sosyal güvenlik paketinin görüşmelerine SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nı tek çatı altında toplayacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu tasarısı ile başlandı. Geçici maddeleriyle birlikte 50 maddeden oluşan tasarı üç bölüm olarak ele alındı. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, tasarının tümü üzerinde eleştirilerini sıraladıktan sonra, muhalefetin tasarılara katkıda bulunma hakkının elinden alındığı gerekçesiyle görüşmelere katılmayacaklarını söyledi. Daha sonra CHP'liler Genel Kurulu terk etti.
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise, tasarının geri çekilmesini isteyerek, "Bu sistem sadece şuna yarar: Duyun-u Umumiye olarak IMF'nin, Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemlerini ve açıklarını daha denetlenebilir ve öngörülebilir düzeyde izlemesine imkân sağlar, ama hastalığı tedavi edici hiçbir katkıda bulunmaz" dedi.
Eleştirileri yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, tasarıları 'bugünün değil geleceğin düzenlemesi' olarak niteledi. Tasarının görüşmelerine bugün devam edilecek.
Başesgioğlu, "Bankacılık işlemlerinin bazı hususlarda sosyal güvenlik numarasını isteyeceğiz bu şekilde kayıt dışı ekonomiyi önleme konusunda önemli adımlar atacağız. Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli 57 günlük süreyi biz bir saate indirmek istiyoruz" dedi. Tasarıya göre, işçi, memur, esnaf ayrımı yapılmaksızın herkesi aynı sosyal güvenlik şemsiyesi altında toplayacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) merkez teşkilatında 4 bin 356, taşra teşkilatında 24 bin 198 personel olacak. Genel kurulda işçi, memur sendikaları başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarının temsilcileri bulunacak.
Üç yılda tamamlanacak
SGK'ya bağlı olarak emeklilik işlemleri için Sosyal Sigortalar, sağlık işleri için Genel Sağlık Sigortası genel müdürlükleri kurulacak. Vatani hizmet, 65 yaş aylığı, yeşil kartlılar dahil olmak üzere ödeme güçlüğü içindekilere yönelik olarak Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü kurulacak.
SGK'nın topladığı fonların yönetimi için daire başkanlığı oluşturulacak. Tasfiye kademeli olarak üç yılda gerçekleştirilecek.. Bu süre yeterli olmazsa bu süre Bakanlar Kurulu kararı ile iki yıl daha uzatılabilecek.