Sosyalistlerden kemer sıkmaya 'evet'

Sosyalistlerden kemer sıkmaya 'evet'
Sosyalistlerden kemer sıkmaya 'evet'
Sosyalist PASOK partisinin yetkilileri, milletvekillerinin çoğunluğunun tasarruflara reformlarına oy kullanacaklar.

ATİNA - Yunanistan'da koalisyon ortağı Sosyalist PASOK partisinin yetkilileri, milletvekillerinin önemli bir çoğunluğunun tasarruflara ilişkin reformlardan yana oy kullanmaya karar verdiklerini söylediler. Bu durumda hükümetin kemer sıkma önlemlerine ilişkin yasaları parlamentodan geçirmesi kolaylaşacak.
İflasın eşiğindeki Yunanistan'ın, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'nunu (IMF) tatmin ederek yardım paketinden yeni bir dilim alabilmesi için, 13.5 milyar euroluk harcama kesintisi ve vergi önlemi konusunda ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Aksi halde ülkenin nakit rezervleri gelecek ay tükenecek.
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras dün yaptığı açıklamada AB ve IMF ile tasarruf planı üzerinde aylardır devam eden görüşmelerin tamamlandığını belirterek koalisyon ortaklarından paketi desteklemelerini istedi.
Bir PASOK yetkilisi, 33 milletvekillinden sadece ikisinin pakete karşı çıktığını söyledi.
Samaras'ın yeni Demokrasi Partisi ile PASOK'un parlamentodaki toplam üye sayısı, mutlak çoğunluğun dokuz sandalye üzerinde.
Ancak koalisyonda yer alan üçüncü parti olan Demokratik Sol yeni istihdam yasalarını desteklemeyeceğini belirtti.
Yunanistan'ın özelleştirme idaresi ise dün bir açıklama yaparak ülkenin kurtarma yardımı karşılığında 2015 yılına kadar ulaşması gereken 19 milyar euroluk özelleştirme geliri hedefinin, 2016 sonuna kadar 11 milyar euroya düşürüldüğünü duyurdu.
Yunanistan 2010 yılından bu yana yardım almasına rağmen henüz sadece 1.6 milyar euroluk özelleştirme gerçekleştirebildi.
Bu arada, euro bölgesi maliye bakanları bugün bir telekonferans düzenleyerek Yunanistan'a sağlanan yardım konusundaki görüşmelerde kaydedilen ilerlemeyi ele alacaklar. (REUTERS)

bigPara.com