Şov başladı

44 ülkeden 1100 firmanın katıldığı 61. Frankfurt Motor Show dün başladı.
25 Eylül'e kadar açık kalacak fuara 1 milyon ziyaretçi bekleniyor. Fuarda 80 yeni model tanıtılacak.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

FRANKFURT - Otomotiv sektörünün kalbinin attığı 61. Frankfurt Motor Show'da 44 ülkeden yaklaşık 1100 katılımcı geliştirdikleri yeni model ve teknolojileri tanıtıyor. Dünyanın önde gelen otomobil fuarlarından biri olan Frankfurt Motor Show'da, otomotiv üreticileri bu yıl 122 yeni model sergiliyor. Fuarda dünya prömiyeri yapılacak otomobil sayısı ise 80. Bu yıl 61'incisi düzenlenen şovda yeni otomobiller kadar alternatif sürüş sistemleri, alternatif yakıtlar, araç, yaya ve çevre güvenliği gibi konular da işleniyor.
Hibridler gözde
Otomobil üreticilerinin, geliştirdiği yeni güvenlik ve yakıt teknolojilerini tanıttıkları fuarda konseptler bu yıl da en fazla ilgi gören araçlar arasıda yer alıyor. 25 Eylül'e kadar açık kalacak fuarı yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda dünya prömiyeri yapılacak araçlar arasında Audi Q7, BMW 3 serisi, Fiat Grande Punto, Honda Civic, Mercedes S sınıfı, Opel Astra TwinTop, Peugeot 407 Coupe, Porsche Cayman S, Renault Clio, Volvo C70 konvertibl, VW Passat Variant bulunuyor. Alman otomotiv devleri fuara çok büyük önem veriyor.
Dünyada akaryakıt fiyatlarının doludizgin arttığı bir dönemde düzenlenen fuarın en gözde araçları küçük ve benzini 'koklayarak' tüketen modeller ve hibrid otomobiller. Fransız Renault, Koreli Hyundai ve Kia, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Goely Holding Grup bu modelleriyle ilgili soruları yanıtlıyor. Geçtiğimiz yıl minik otomobillerin Avrupa pazarındaki payının yüzde 33.4'e ulaşması üreticilerin bu alandaki iştahını daha da artırıyor.
Öteden beri minik otomobil üretenlerin yanı sıra BMW ve Daimler Chrysler gibi devreye son dönemde girenlerin de paylarını artırmaya çalıştıkları gözleniyor. Amerikan otomotiv devi Ford, Avrupa pazarı için bir minik otomobil geliştirmeyi öncelikleri arasına koymuş. Bu amaçla da Fiat ile gücünü birleştirip 2008'de Ford Ka ile Fiat Cinquecento'nun yerine, iki modeli piyasaya sürmeyi planlıyor. Yüzde 25 civarında yakıt tasarrufu sağlayan hybrid otomobilleri üretenler arasında da Honda ve GM öne çıktı. Ancak minik otomobillerden ve hibrid modellerden para kazanmanın çok zor olduğunu düşündükleri için bunu öncelikleri arasına koymayıp büyü otomobil üretiminden şaşmayanların sayısı da az değil.
Opel'den dört dünya prömiyeri
Opel, Frankfurt 61'inci Uluslararası Otomobil Fuarı'nda dört yeni dünya prömiyeriyle son ürün yenilikleri dizisini sunuyor. Şirket özellikle Astra TwinTop Cabrio-Coupe'sinin dikkat çekmesini bekliyor. 2006 yılının ilkbaharında satışa sunulacak olan bu dört-koltuklu otomobilin ilgi çekici en önemli özelliği, elektro-hidrolik olarak açılan tavanı. Yaratıcı kinematiği sayesinde, üç-parçalı tavan sistemi son derece az yer kaplıyor ve yolcular ile bagaj için geniş bir alan bırakıyor.
Astra TwinTop Cabrio-Coupe'nin Frankfurt'taki prömiyeriyle, Opel beş-kapılı sedan, SW ve GTC'den sonra, 2006 ilkbaharında bayilerine ulaşacak olan, farklı özellikli dördüncü Astra modelini de sunuyor. Astra TwinTop 4.5 metreye yakın uzunluğuyla orta-boy segmentteki cabrio otomobillerle karşılaştırılabilecek boyutta..
Toyota'nın konsept aracı Endo ilgi çekti
Toyota, yeni Yaris, Rav 4 ve Hilux'un yanı sıra en son geliştirdiği mini konsept aracı Endo ve tek kişilik ulaşım aracı olarak tasarlanan i-unit konsepti ilk kez fuarda sergiliyor. Yeni Yaris'in donanım ve güvenlik paketleri bir önceki modele göre zenginleştirilmiş, hatları da daha sportif hale getirilmiş. Araç, 2006 Ocak ayında yollara çıkacak.
Avrupa'nın en çok satan SUV'si Toyota Rav 4, yeni jenerasyonu ile de pazara iddialı giriyor. Tüketicilere sınıfının en performanslı dizel motorlarından biri olarak kabul edilen 2.2 D-4D'yi sunan yeni Rav 4 2006 Şubatı'nda satışa çıkacak.
Toyota'nın geliştirdiği Toyota Endo konsept araç, yeni jenerasyon çevreci araç ile teknolojiyi birleştiren bir otomobil olarak göze çarpıyor. Toyota Endo, çok yönlü kullanımı ile şehir içi kullanımda kolaylığı hedefliyor.
Honda City'nin üretimi aralıkta
Japon otomotiv devi Honda, City modelini Türkiye'deki fabrikasında aralık ayında üretmeye başlıyor. Jazz Sedan olarak tanınan bu modelin yanı sıra Civic Sedan üretimi de devam edecek. Honda Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan mevcut modeller dışında Honda merkezden Avrupa ve Ortadoğu pazarına satmak için yeni bir modelin üretim hakkını da almak istediklerini ifade ediyor. Türkiye'ye gelecek modelin mevcutlardan da olabileceğini belirten Karaarslan, "Bu model büyük bir ihtimalle en küçük model olan A segmentinden olacak. Bu durumda da şu anda 30 bin olan üretim kapasitemizi artıracağız" diye konuştu.
Honda Civic görücüye çıktı
Honda, Frankfurt Motor Show'da dört yeni model sergiliyor. Altı ay önce Geneva Motor Show'da konsept versiyonu tanıtılan Yeni Civic'in, tüketiciyle ilk buluşması Frankfurt'ta gerçekleşiyor. Civiclerin sekizinci kuşağı, Avrupa C segmentine yeni standartlar getirmeyi vaat ediyor. Geliştirilmiş Accord serisi ve yenilenmiş Honda S2000 de şova çıkıyor.
Hyundai'den Türkiye'de yeni model
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, kasım ayı sonunda Türkiye'de MC isimli modelin deneme üretimlerine başlayacaklarını söyledi. Kibar, tamamı Avrupa pazarına hitap edecek dört kapılı MC için 500 milyon dolarlık toplam yatırımın 100 milyon dolarlık bölümünün devreye gireceğini ifade etti.
Ali Kibar Koreli yan sanayi şirketleriyle görüştüklerini belirterek "Daha önce bu yatırım için 18 şirket gelmişti. Şimdi bu sayı 26'ya çıkacak" dedi. Ali Kibar'a göre MC ilk aşamada yılda 40 bin adet üretilecek. Daha sonra ise MC'nin uretim miktarı 60 bin adete çıkarılacak. Yeni yatırımla birlikte Çalışan sayısını 1800'e çıkaran Hyundai Assan'da bu rakamın önümüzdeki günlerde yeni modelle birlikte daha da artması bekleniyor.
Kibar, 20 Eylül'de Türkiye pazarına dört yeni model daha lanse edeceklerini açıkladı. Piyasaya çıkarılacak yeni modeller Matrix, Atos, Getz ve Sonata. Türkiye'de MC dışında bu dört modelden birisi daha üretilecek. Hyundai sekiz yıldır üretimine ara verdiği Atos'u A ve B segmentindeki büyümeye paralel olarak dünya pazarlarına sundu.
'30 Ferrari satacağız'
Fer Mas Oto Ticaret Genel Müdürü Orhan Ülger, Tofaş'ın distribütörlüğünü aldıkları günden bugüne kadar 14 Ferrari otomobil sattıklarını belirterek "2006'daki satış hedefimiz de 30 Ferrari'dir" dedi.
'Koç'tan çok memnunuz'
Ford Avrupa Başkanı John Fleming Türkiye'de bulunmanın (yatırım yapmanın) fantastik bir olay olduğunu belirterek "Ortağımız Koç'tan çok memnunuz. Çok iyi bir partner. Ford Otosan'la büyük bir başarı yakaladık. Türkiye çok güçlü bir pazar ve biz bu pazardaki payımızdan oldukça memnunuz. Türkiye'ye inanıyoruz ve yatırımlarımız özellikle ticari araç konusunda devam edecek. Mevcut fabrikamızda kapasite artırımına gideceğiz" dedi. Fleming'e göre 3 Ekim'de AB ile Türkiye arasında başlayacak görüşmeler olumlu geçecek ve bu da Türkiye'ye güveni artıracak.