Sözde değil özde 'kobi bankacılığı'

Sözde değil özde 'kobi bankacılığı'
Sözde değil özde 'kobi bankacılığı'
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, özel sektör bankalarının "sözde değil özde KOBİ bankacılığı" yapmaları gerektiğini söyledi.

Özgenç, Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye 'nin dört bir yanından petrol fışkıran, yer altı ve yer üstü maden varlığı bakımından çok zengin bir ülke olmamakla birlikte köklü bir çınardan filizlenerek büyüyen Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip bir ülke olduğunu belirtti. 

Türkiye ekonomisinin daha da büyümesi ve refah düzeyinin artmasında KOBİ'lerin önemli rolünün ve katkısının bulunduğunu ifade eden Özgenç, bu bakımdan hükümetler yanında özel sektör bankalarının da KOBİ'lere destek olmalarına ihtiyaç olduğunu kaydetti. 

UYGULAMALARI GÖRMEK İSTİYORUZ
Özgenç, Türkiye'de KOBİ'lerin kredilerden hakları olan payı alamadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Gelişmiş ülkelere bakıldığında KOBİ'lerin toplam kredilerden aldığı payın bizim ülkemizdekinin neredeyse üç katı büyüklüğünde. Burada özel sektör bankalarına büyük iş düşüyor. Özel sektör bankaları sözde değil özde KOBİ bankacılığı yapmalı. Biz bazı bankaların 'KOBİ bankacılığı yapıyoruz' söylemlerini uygulamalarında da görmek istiyoruz. 

İşsizlik ülkemiz için önemli bir sorun. İşsizlik sorununun çözümü, işgücüne nitelik kazandırılarak KOBİ'lerin ekonomik bakımdan güçlendirilmesidir.”
Özgenç, istihdamın yüzde 70'ini sağlayan KOBİ'lere kriz sürecinde ve kriz sonrası dönemde “cansuyu” olabilecek destekler verilerek piyasalarda bir hareketlenme sağlandığını, bununla birlikte desteklerin yeterli olmadığını ifade etti. 

3 milyon 400 bin KOBİ'nin bulunduğu ülkemizde 50 bin ya da 100 bin işletmeye verilen destekler maalesef yeterli olmamaktadır” diyen Özgenç, KOBİ'lerin üretmek, ürettiğini satabilmek, sattığı malın parasını tahsil edebilmek için bir mücadele içinde olduklarını vurguladı. 

Özgenç, sözlerini şöyle sürdürdü:
Hükümetimizin 8 yıl içerisinde KOBİ'lere sunduğu imkanların geçmiş dönemlere göre oldukça fazla olduğu gerçeği inkar edilemez. Bunun altını çizmekte fayda var. KOSGEB kanununda yapılan değişiklikle binlerce esnaf, sanatkar ve KOBİ'nin kredilerden yararlanması sağlandı. 

KOBİ'ler için 'ayakta kalabilmek için ya farklı ya da güçlü olacaksın' deniliyor. Güçlü olabilmenin yolu desteklenmekten geçiyor. Sanayiye yönelik desteklerin adilane yapılması da gerekiyor. Şairin dediği gibi 'bir kişiye yüz pul, yüz kişiye bir pul” şeklinde olmamasını istiyoruz
.” (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Gaziantep