Sözleşmeli kamu çalışanına denge zammı müjdesi

Kamuda çalışan sözleşmeli personele yılın ilk yarısında aylık 40 YTL, ikinci yarısında da ilave olarak aylık 40 YTL zam yapılacak. Konuyla ilgili hazırlanan kararname Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

ANKARA - Kamuda çalışan sözleşmeli personele yılın ilk yarısında aylık 40 YTL, ikinci yarısında da ilave olarak aylık 40 YTL zam yapılacak. Konuyla ilgili hazırlanan kararname Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, daha önce memurlar için getirilen denge zammından sözleşmeli personel de yararlanabilecek. Ancak, 'kadro karşılığı' sözleşmeliler ile ikramiye, ek ödeme gibi ilave geliri olanlar bu düzenlemeden yararlanamayacak.
Sözleşmeli personele verilecek olan denge zammı ocak ayından geçerli olacak. Kararname yaklaşık 6 bin sözleşmeliyi etkiliyor. Kararnamenin yayımlanmasıyla, sözleşmelilerin ocak ayından bu yanaki farkları da bir defada ödenecek.
Öte yandan, emekli polis aylıklarına getirilen aylık 100 YTL'lik denge zammından şehit polislerin dul ve yetimlerinin yararlandırılması konusunda uygulamada ortaya çıkan tereddütü gidermek amacıyla düzenlemeye gidildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün görüşülmekte olan Bütçe Kanunu Dışına Çıkarılacak Maddelere Dair Kanun Tasarısına bir madde eklenerek, şehit polislerin dul ve yetimlerinin de aylık 100 YTL'lik denge tazminatından yararlandırılacağı hususuna açıklık getirildi.