'Sözleşmeye uygun hareket ettik, ihaleden men edilmemiz haksızlık'

'Sözleşmeye uygun hareket ettik, ihaleden men edilmemiz haksızlık'
'Sözleşmeye uygun hareket ettik, ihaleden men edilmemiz haksızlık'

Reha Talu (soldan sağa), Melih Türker, Mutluay Doğan ve Ertan Çakır iddialara cevap verdi. Melih Türker, fuel oil 5 ile fuel oil 6 arasında herhangi bir maliyet farkı bulunmadığını belirtti.

Petrol Ofisi'nin feshedilen ve bir yıl süreyle ihalelerden men cezasına gerekçe gösterilen sözleşmenin tüm şartlarına uygun hareket ettiğini söyleyen İcra Kurulu Başkanı Melih Türker, 'Tüm yasal haklarımızı kullanacağız' dedi

İSTANBUL - Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) Ambarlı Santrali’ne 350 bin ton fuel-oil tedarikine ilişkin sözleşmenin feshedilmesi ve Petrol Ofisi’nin (POAŞ) bir yıl süreyle tüm kamu ihalelerinden mennine ilişkin karar hakkında açıklama yapan Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Melih Türker, “Sözleşme şartlarına uygun hareket ettik. Teslimatları zamanında yaptık” dedi.
Türker, yasağın  Doğan Grubu ile hükümet arasındaki gerginlikle ilgisi bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine, “Sorunuzun cevabını benim vermem mümkün değil. Onu belki ortağımıza ya da ortaklarımıza sormanız gerekiyor. Ama olayların gelişmelerine ve zamanlamalarına falan bakarsanız, biz de zaman zaman ne oluyor diye düşünmüyor değiliz” cevabını verdi. 

Yasal hak kullanılacak

EÜAŞ’ın Ambarlı santraline 350 bin ton fuel-oil tedarikine ilişkin sözleşmenin feshedilmesi ve POAŞ’ın tüm kamu ihalelerinden men edilmesine ilişkin kararın kendilerine pazartesi günü akşam kısa bir faks mesajıyla, gerekçe gösterilmeksizin tebliği edildiğini belirten Türker, POAŞ’ın, fesh edilen ve ihalelerden men cezasına gerekçe gösterilen sözleşmenin tüm şartlarına uygun hareket ettiğini, teslimatların zamanında gerçekleştirildiğini vurguladı. Türker, “Bize bu yasak niye geldi, cevabı bende yok. Tüm yasal haklarımızı dün itibariyle kullanmaya başladık. Buna kararlılıkla devam edeceğiz. Bunun parayla pulla alakası yok. POAŞ, Türkiye’nin en önemli markalarından biri. Bu markanın itibarına gelecek her türlü zarar için her türlü aksiyonu cesurca alacağız. Tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Bütün hukukçularımızla görüşüyoruz ve ne yapacağımıza karar vereceğiz” dedi.
Petrol Ofisi’nin uzun yıllardır EÜAŞ’a fuel-oil tedarik ettiğine ve kamunun açtığı ihalelerin bazılarına katıldığına dikkat çeken Türker, “Petrol Ofisi’nin kamu segmentindeki cirosu toplam cirosunun yüzde 9’unu, kârlılığı da toplam kârlılığının yüzde 5-6  civarındaki kısmını oluşturuyor” dedi.

Kararı Tüpraş veriyor

Çeşitli yayın kuruluşlarında dün yer alan haberlerde şartnamede fuel-oil No.5 alımı yapılacağının belirtilmesine karşın, Petrol Ofisi’nin dilediğinde No.5, dilediğinde No.6 fuel-oil teslimatı yapmak üzere teklif vermesi, ihale komisyonunun da teklifi reddetmek yerine değerlendirmeye alması nedeniyle, sözleşmede usulsüzlük saptandığı belirtildi. Türker “EÜAŞ ihalesine konu olan fuel-oil No.5 ve No.6 arasında kârlılık açısından fark yok. En son 2008 Ekim’inde açılan ihalenin şartnamesinde fuel oil 5 maddesini görünce ikmalcimiz olan Tüpraş’a sorduk, ‘İkmal garantisi verebilir miyiz’ diye. Yasal süre içinde EÜAŞ’a geri dönüp ‘İkmal garantisi mümkün değil’ dedik. Bunun için şartlı revize teklifimizi (İkmali 5 ve 6 numaralı fuel oil olarak yapacağımızı ifade ettiğimiz teklifi) yasal itiraz süreci içinde verdik. Faturaların fuel oil 5 ve 6 olarak bu biçimde kesileceğini belirttik. İhale Komisyonu da bu teklifi kabul etti. Yıllardır zaten böyle yapılır. Biz de böyle yaptık. Teslim ettiğimiz ürünün numarasını bildirdik. Santrale yakıt teslimleri her seferinde numune testi ile yapıldı. Tüpraş’tan gemi yükleniyor, EÜAŞ’a getiriliyor. Burada kontrolörler, mühendisler ve bağımsız denetiçi numune alıyor. Numune onaylandıktan sonra gemi deşarja başlıyor. Onaylanmazsa, ‘Ürün istediğimiz standartalara uygun değil’ denir, biz de gemiyi geri gönderir bakarız. Bu işlem her ikmalde olur. Bu konuda da şu ana kadar bir sorun yaşanmadı” açıklamasında bulundu.

‘Mektubu verdik’

Türker, ihale sonrası EÜAŞ’a ikmale başladıklarını, 36 bin ton kadar fuel oil verdiklerini ve her ikmalde TÜPRAŞ’tan alınmış olan ve fuel oil 5 üretilemediği için fuel oil 6’nın tedarik edildiğini belirten bir mektubu eklediklerini söyledi. 17 Şubat 2009’da EÜAŞ’tan kendilerine ulaşan yazıda bundan sonra fuel oil 6 alamayacaklarının belirtildiğini ve bu nedenle fuel oil 5 tedarik edip edemeyeceklerinin sorulduğunu dile getiren Türker, kendilerinin bu konuda TÜPRAŞ’a başvurduğunu kaydetti.
Türker, ihalenin 350 bin tonluk fuel oil ikmalini içerdiğini belirterek, “TÜPRAŞ da yüzde 1 kükürtlü fuel oil ithal etti. Bunu fuel oil 6 ile karıştırarak bize fuel oil 5 yapmaya başladı. 17 Şubat’tan sonra EÜAŞ’a 180 bin ton kadar fuel oil 5 ikmal etmişizdir. Kamu ihale yasağı Petrol Ofisi’ne neden geldi? Cevabı bende yok. Detaylı kararı da görmedim” diye konuştu..
Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Melih Türker, şartnameyi alan diğer bir şirket olan Türkiye Petrolleri’nin teklif vermeme kararı aldığını belirterek, konuya ilişkin haberde, ihaleye Petrol Ofisi tarafından başka şirketlerin girmesinin engellendiği iddialarının yer aldığını söyledi. Böyle bir şeyin mümkün olamayacağını kaydeden Türker, “Bunun altında yatan anlam, Türkiye açısından hiç hoş değil. Kamu ihalelerinde bir şirketin diğerini  engellemesi teknik olarak da, idari olarak da mümkün değildir” dedi. 

Doğan Holding’e de yasak

Bu arada Petrol Ofisi için getirilen bir yıl süreyle kamu ihalelerine katılamama yasağının şirketin 10 iştiraki ile Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’yi de kapsadığı ortaya çıktı. Buna göre, İstanbul Ticaret Sicil Memurluğuna kayıtlı, “Petrol Ofisi Arama Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Petrol Ofisi Alternatif Yakıtlar Toptan Satış A.Ş, Petrol Ofisi Gaz İletim A.Ş, Petrol Ofisi Akdeniz Rafinerisi Sanayi ve Ticaret A.Ş, Petrol Ofisi Gürcistan Limited Şirketi, Erk Petrol Yatırımları A.Ş, Kıbrıs Türk Petrolleri Limited, PO Oil Financing Ltd, PO Petrofinance N.V. ve Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş” 1 yıl süreyle kamu ihalelerine katılamayacak. (Radikal)