S&P: AB'nin önerisi notunuzu etkilemez

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türkiye analisti Faruk Soussa, Türkiye'nin, AB'ye üyelik müzakerelerinin kısmen askıya alınması tavsiyesinin...

ANKARA/LONDRA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türkiye analisti Faruk Soussa, Türkiye'nin, AB'ye üyelik müzakerelerinin kısmen askıya alınması tavsiyesinin, Türkiye ekonomisini ve kredi notunu olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.
AB Komisyonu'nun, Türkiye'ye ilişkin kararının Türkiye ekonomisine ve kredi notuna etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı. Soussa, AB Komisyonu'nun tavsiyesinin, Türkiye ekonomisi üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunması ihtimalinin olmadığını söyledi. S&P olarak her zaman, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin, uzun ve sallantılı bir yol olacağı beklentisi içinde bulunduklarını belirten Soussa, Kıbrıs sorununun, bu yıl sonuna kadar Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunduklarını vurguladı.
Askıya alma etkiler mi?
Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Türkiye'nin bazı müzakere başlıklarını askıya alma konusundaki tavsiyesinin Türkiye'nin mevcut kredi notunu değiştirebilecek bir gelişme olmadığını, bu gelişmenin mevcut kredi notunda zaten yansıtıldığını belirten Faruk Soussa, olası bir etkinin ise kısa vadeli etkisi olsa bile uzun vadeli taşınmayacağını sözlerine ekledi. Türkiye analisti Soussa, bunun etkisinin sınırlı olmasının nedenlerini ise şöyle sıraladı: "Türkiye ekonomisindeki güçlü büyüme potansiyeli ve sürdürülmekte olan ekonomik reformlar sonucu genel ekonomi ile kamu finansmanındaki yapısal iyileşmeler."
Standard and Poor's Türkiye'nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu BB (-) düzeyinde tutuyor.