'S&P Fransa'nın notunu kırdı'

'S&P Fransa'nın notunu kırdı'
'S&P Fransa'nın notunu kırdı'
Fransız kanalları kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin ülkenin notunu düşürdüğünü duyurdu. Avusturya'nın notu da tehlikede

LONDRA - Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) birkaç Euro Bölgesi ülkesinin notunu indirmeye hazırlandığı haberi piyasalara bomba gibi düştü.

Fransız TV kanalları S&P'nin Fransa'nın AAA olan kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Avusturya'nın da AAA olan kaybettiği haberleri geliyor. Reuters'ın Euro Bölgesi'ndeki üst düzey yetkiliye dayandırdığı habere göre, bu ülkeler arasında Almanya bulunmuyor. S&P'den CNBC'ye yapılan açıklamada, "Olası not indirimi açıklamaları hakkında yorum yapmıyoruz" denildi.

Haberin duyulmasıyla Euro, dolar karşısında hızla değer kaybederek 1,27 seviyesinin altını gördü. Avrupa borsaları eksiye döndü. İMKB haftayı yüzde 1.1 düşüşle 51 bin 661 puandan tamamladı. S&P, geçen yıl Aralık ayı başında, 15 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu. Kuruluş, Euro Bölgesi'nin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine işaret ederek, kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını bildirmişti. S&P, bu karara Euro Bölgesi'nde artan sistematik stresi gerekçe göstermiş, Euro Bölgesi'nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etmişti. Euro Bölgesi'nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notu da izleme altında bulunuyor. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107551710755172

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Geç bile kaldınız. - ersankuleli

  Avrupa'nın bir kısmı ve Amerika 70'li yıllardan beridir ürettiğinden çok daha fazlasını tüketiyor. "Batıdır, ekonomisi sağlamdır, geri öderler" diyerek adamlara yıllarca borçlar verildi. Adamların bastığı kağıt parçası altın gibi değerli göründü. Avrupa'nın da işini geldi tabi para basıp tüm dünyadan alışveriş yapmak. Ama nereye kadar? Gerçekle erkenden yüzleşmek yerine kredi notlarını yüksek tutup dipsiz kuyuya yatırımları akıttınız ama nereye kadar. Ödeyemeyecekleri ortada artık. Bu not düşümüyle para ve yatırım Avrupa'dan daha da çekilecek ve kriz büyüyecektir. Kolay gelsin.

  Tavsiye. - Clear

  Sarkozy efendiye hazır seçimler yaklaşmışken önemli ve acil bir tavsiye: derhal 50 kişi toplayıp parlamentodan şu kanunu çıkartsın "Fansa'nın kredi notunun düşürüldüğünü söylemek ve konuşmak yasaktır".Nasıl?