S&P: Olumsuz etki yaratmaz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S and P) Türkiye analisti Farouk Soussa, başta Fransa olmak üzere AB ülkelerindeki AB Anayasası'na ilişkin referandumlardan 'Hayır' çıkmasının...

LONDRA/ANKARA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S and P) Türkiye analisti Farouk Soussa, başta Fransa olmak üzere AB ülkelerindeki AB Anayasası'na ilişkin referandumlardan 'Hayır' çıkmasının, Türkiye'deki piyasalar üzerinde kısa vadeli ve düşük etkili bir çalkantı yaratabileceğini, ancak Türkiye'nin dış finansmanı üzerinde derin ve devamlı bir etki yaratmayacağını söyledi. Soussa, "AB'deki referandumların, orta vadede Türkiye'nin makroekonomik durumunda, uzun vadede ise AB'ye girişi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağı görüşündeyiz" dedi.
'Yabancı sermaye önemli'
Doğrudan yabancı sermaye girişindeki artışa dikkat çeken Standard and Poor's Türkiye analisti Farouk Soussa, bunun devam etmesinin, Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesinde önemli bir unsur olacağını belirtti. Soussa, Türkiye'nin, IMF ile üç yıllık stand-by imzalamasının, piyasalar tarafından beklenen bir gelişme olması nedeniyle, ülke kredi notu üzerinde hemen etkisinin olamayacağını söyledi. Doğrudan yabancı sermaye girişindeki artışın kredi notu üzerindeki olumlu etkisine işaret eden Soussa, "Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye girişinde artış var. AB sürecinde bunun devamı kredi notunun yükseltilmesinde önemli bir unsur" ifadesini kullandı.
'Cari işlemler hâlâ risk'
Bu arada Türkiye ekonomisinde, ihtiyatlı bir kamu maliyesi yönetimi ve enflasyon düşürme politikası olmasına rağmen bazı riskler bulunduğunu ifade eden Soussa, kısa vadeli sermaye hareketleri de dikkate alındığında cari işlemler açığının, Türkiye'nin kredi notu önündeki en büyük olumsuz etki olmaya devam ettiğini belirtti.
Son olarak Ağustos 2004'te, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B (+)'dan, BB(-)'ye yükselten S and P, 17 Şubat 2005'te, Türkiye'nin BB(-) olan uzun vadeli döviz cinsi ile 'BB' olan uzun vade yerel para birimi cinsi ve 'B' olan kısa vade döviz ve yerel para birimi kredi notlarını aynen teyit etmişti.