S&P, Portekiz'in kredi notunu negatif izlemeye aldı

S&P, Portekiz'in kredi notunu negatif izlemeye aldı
S&P, Portekiz'in kredi notunu negatif izlemeye aldı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Portekiz'in yerel ve yabancı para cinsinden "A-" olan uzun vadeli ve "A-2" olan kısa vadeli kredi notlarını negatif izlemeye aldı.

S&P'den yapılan açıklamada, Portekiz'in kredi notlarının negatif izlemeye alınmasında hükümetin kredibilitesine yönelik risklerin arttığı görüşünün etkili olduğu belirtildi. 

Portekiz hükümetinin 2011 yılında etkileyici bir kemer sıkma programı uygulayacağını duyurduğu hatırlatılan açıklamada, ancak Portekiz hükümetinin gelecek yılki bütçe kısıntısını dengeleyecek büyümeyi sağlayacak reformlar konusunda çok az ilerleme sağladığı vurgulandı. 

Açıklamada, Portekiz ekonomisinin yapısal sıkıntılarının ve değişken dış şartların sonucu olarak ülke ekonomisinin 2011'de en az yüzde 2 daralacağını öngördükleri ifade edilerek, bu durumun Portekiz'in AB ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardım talep etme olasılığını artırdığına işaret edildi. 

Ülkenin mali yardım alması durumunda kamu alacaklıları, özel sektör alacaklılarından daha öncelikli hak sahibi olurlarsa bu durumda kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulunulan açıklamada, kuruluşun üç ay içinde ülkenin kredi notu hakkındaki görüşünü duyuracağı, not indirimi söz konusu olsa bile bunun yatırım yapılabilir seviyenin üzerinde olacağı kaydedildi. (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği