S&P: Reformlar ve ekonomik büyüme Türkiye'yi "negatif"ten çıkartır

S&P: Reformlar ve ekonomik büyüme Türkiye'yi "negatif"ten çıkartır
S&P: Reformlar ve ekonomik büyüme Türkiye'yi "negatif"ten çıkartır
Standard & Poor's, yatırım yapılabilir düzeyin altında derecelendirdiği Türkiye'ye "negatif" görünümden çıkabilmesi için, "reformlar ve büyüme"yi işaret etti. Üç büyük kredi derecelendirme şirketinden Moody's ve Fitch Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" notuyla, S&P ise yatırım yapılabilir düzeyin altında derecelendiriyor.

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor's (S&P) tarafından yayınlanan, "Gelişmekte olan piyasaları 2016'de neler bekliyor" başlıklı raporda, Türkiye'nin "negatif görünüm"den çıkış için dış finansmana bağımlılığı azaltacak reformların yapılmasının önemli olduğunu vurgulandı. Raporda, reformların yanında ayrıca, iş gücündeki artışı büyük ölçüde karşılayabilecek kadar istihdam yaratabilecek oranlarda ekonomik büyümenin de sağlanması halinde, not görünümünün "negatiften durağana" dönüştürülebileceğinin altı çizildi.

Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında en zayıf dış finansman altyapılarından birine sahip olduğunun vurgulandığı raporda, "Bu nedenle ekonominin dış borç finansmanına bağımlılığını azaltacak etkin reformların uygulamaya alınması ve buna paralel olarak iş gücündeki hızlı büyümeyi büyük ölçüde karşılayacak düzeyde ekonomik büyümenin sağlanması, kredi notu görünümünün durağana dönüştürmemizi sağlayabilir" denildi.

Raporda ayrıca reformların, "Merkez Bankası, bankacılık düzenleme kurumu, yargı gibi bağımsız kurumların üzerinde son yıllarda arttığı görülen baskıların hafifletilmesiyle" desteklenebileceği belirtildi.

(DHA)

 

bigPara.com