S&P Rusya'nın notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına indirdi

S&P Rusya'nın notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına indirdi
S&P Rusya'nın notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına indirdi
Uluslararası kredi derecelendirme şirketi S&P, ekonomik yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüş ile yavaşlayan ekonomiye bağlı olarak Rusya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına düşürdü.

İSTANBULStandard & Poor's, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle Rusya ekonomisinin zorlanmaya başladığına işaret etti ve bu nedenle kredi notunu BBB-'den BB+'ya düşürdü.

Rusya ekonomisinin özellikle petrol fiyatlarındaki gerilemeden etkilendiğine işaret edilen S&P açıklamasında, bunun yanında Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar ve Rusya'nın da karşı yaptırımlarının ekonomik büyüme performansını bozduğuna dikkat çekti.

Not indirimi, yatırım yapılabilir seviyenin altındaki varlıklara yatırım yapamayan emeklilik fonları gibi büyük yatırımcıları Rus borçlanma senetlerinden caydıracağı için ülkenin borçlanma maliyetlerinin yükselmesine yol açabilir.

Rusya'nın finans sisteminin de zayıflamakta olduğuna ve bu nedenle Rusya Merkez Bankası'nın para politikasını uygulamanı olumsuz etkilediğine dikkat çekilen S&P açıklamasında, "Kanımızca, Rusya Merkez Bankası para politikası kararları almakta ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemekte giderek daha çok zorlanıyor" denildi.

Rusya ekonomisinin 2015-2018 döneminde yılda yüzde 0.5 düzeyinde büyüyebileceğine ve bunun da geçen dört yılın yüzde 2.4 olan yıllık ortalamasının oldukça altında kaldığına dikkat çekilen açıklamada şu tespitler yapıldı:

"Önümüzdeki döneme ilişkin bastırılmış büyüme projeksiyonu, Ukrayna krizinden önce başlayan uzun süreli ekonomik yavaşlamının devamı olarak görüyoruz. Bu projeksiyon aynı zamanda, ekonomik yaptırımların başlaması ve petrol fiyatlarındakti keskin düşüşün de bir yansımasıdır."

(DHA)

bigPara.com