S&P: Şirketler şeffaf değil

Standard&Poor's'un (S&P) hazırladığı ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu işbirliğiyle açıklanan 'Şeffaflık' raporuna göre Türkiye'nin en şeffaf beş şirketi, alfabetik sırayla Anadolu Efes, Akbank, Doğan Yayın Holding, Koç Holding ve Turkcell oldu.

İSTANBUL - Standard&Poor's'un (S&P) hazırladığı ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu işbirliğiyle açıklanan 'Şeffaflık' raporuna göre Türkiye'nin en şeffaf beş şirketi, alfabetik sırayla Anadolu Efes, Akbank, Doğan Yayın Holding, Koç Holding ve Turkcell oldu.
Türk şirketlerinin şeffaflık konusunda ortalama beş olan notunu değerlendiren S&P Avrupa Kurumsal Yönetim Hizmetleri direktörü Nick Bradley, "10 üzerinden beş notu, genellikle yatırımcının istediği bilgilere erişemediğini gösteren bir düzey" dedi.
Halka açık 52 şirket üzerinden yapılan çalışma, Türk şirketlerinin şeffaflık konusunda 'orta', buna karşılık finansal açıklamalarda 'iyi' düzeyde olduğunu ortaya koydu. Araştırılan üç konudan biri olan 'yönetim kurullarının yapısı ve süreçleri' alanında 10 üzerinden sadece üç puan alan Türk şirketleri önemli bir zafiyet içinde göründü. 'Mülkiyet yapısı ve yatırımcı ilişkileri' konusunda ise şirketlerin biraz daha mesafe kaydettiğine işaret edildi.
Akbank, yatırımcı ilişkileri, finansal şeffaflık ve yönetimle ilgili üç kategoride en yüksek notu alan tek şirket oldu. Türkiye ile diğer ülkelerin de kıyaslandığı rapora göre finansal yapılanmada Latin Amerika ülkelerinden daha iyi durumda olan Türk şirketleri, Asya ülkeleriyle ise başa baş.
Bradley, "Yabancı kendisini korunmuyor hissediyorsa, o ülkeye ilgisini kaybedebilir. 10 üzerinden beş notu, genellikle yatırımcıların istedikleri bilgilere erişemediklerini gösteren bir düzey." Rapora göre diğer ülkelerin şeffaflık notları, İngiltere'nin 10 üzerinden sekiz, Almanya'nın beş, Fransa'nın altı ve Yunanistan'ın dört oldu. Bradley, Türkiye'nin beş olan notunun sınırda olduğuna değindi ve "Aslında 4.5'ten beş diyebiliriz" dedi.