'S&P Temel'in fıkraları gibi'

'S&P Temel'in fıkraları gibi'
'S&P Temel'in fıkraları gibi'
Başbakan Erdoğan, Yunanistan'ın kredi notunu 6 basamak yükselten S&P'yi eleştirerek Temel fıkrasına benzetti: "Ha bu gördüğüm rüya değilse!"
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulu’nun açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , bu hafta içinde Yunanistan’ın kredi notunu arttıran kredi derecelendirme kuruluşu S&P’ye çattı.
Türkiye’ye komşu olan bir ülkeyle ilgili bir kredi kuruluşunun yaptığı değerlendirmeyi hatırlatan Erdoğan, “Bir baktık ki, 6 basamak birden tırmanıyor. Bu nasıl olur? Hangi bilimsel altyapıya uyuyor? Bu bizim Temel’in fıkralarına benziyor; ‘Ha bu gördüğüm rüya değilse’” dedi. İstanbul’da birkaç yıl önce kredi derecelendirme kuruluşlarının toplantılarına katıldığını belirten Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “İdeolojik davranıyorsunuz. Türkiye tırmanıyor, siz batanların notunu yükseltiyorsunuz. Bununla dünyayı aldatamazsınız” dediğini hatırlattı.
Türkiye’nin 2023 hedeflerini tutturabilmesi için ileri teknoloji ve ileri demokrasiyi yakalaması gerektiğini vurgulayan Başbakan, artık 2023 hedefleri için 10 yıllık geri sayıma başladıklarını söyledi.
10 yıl önce hayal denilenleri bir bir gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Enflasyon tek haneye inecek dedik, indi. Paradan altı sıfırı attık. 100 milyar dolar ihracat hayal dediler, şimdi 150 milyar dolara koşuyoruz” diye konuştu. Tüm bunlar gibi 2023 hedeflerini de gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin kendi otomobilini de, uçağını da, füzesini de yapacağının altını çizerek, DEİK üyelerine şöyle seslendi: “Lütfen dayanışma içinde çalışın. Birbirinizi sevin, dünya kimseye kalmaz.”  

Teşvikle 23.6 milyar dolar  
Türkiye’nin artık ihracatla büyüyen bir ülke olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da 20 Haziran’da yürürlüğe giren yeni teşvik sistemini konu aldı. Çağlayan, beş aylık sonuçları anlattı: “1925 adet teşvik belgesi verdik, bunun 124’ü yabancı yatırım. Yatırım tutarı 23.6 milyar dolara ulaştı. 77 bin kişilik istihdam sağlandı. Yatırım tutarında geçen yıla göre yüzde 24’lük artış var. Ayrıca şu anda masamda 9 adet stratejik yatırım da değerlendirilmeyi bekliyor.”  

Yurtdışı hedefi 100 milyar $  DEİK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise gelecek 10 yılda hedefleri tutturmak için öncelikli adımları belirlediklerini söyledi. Bu adımlar şunlar:
50 bin olan ihracatçı sayısını 70 bine çıkarmak.
5 kritik sektörde; makine, tekstil, tarım, elektronik, inşaat malzemeleri alanlarında uluslararası rekabetçiliği geliştirme projeleri.
Türkiye’nin tarım ve gıda ihracatının arttırılması, Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Çin gibi hedef ülkelere yönelik projeler.
Yeni kurulan Küresel Enerji İş Konseyi’nin hedefi 2023’te 125 bin megavatlık kurulu güç.
Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Türkiye’nin en büyük 30 şirketini bir araya getirdi. Hedef yurtdışında 100 milyar dolar yatırım.

DEİK’in iş dünyasındaki gücü artıyor, yeni işadamları geliyor

DEİK’in iş dünyasındaki artan etkinliği Murat Ülker, Tuncay Özilhan gibi başarılı işadamlarını da yönetim kuruluna çekti. DEİK 2012 Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda seçim sonucu belirlenen yeni yönetim kurulu şöyle: Rifat Hisarcıklıoğlu, Rona Yırcalı, Bendevi Palandöken, Şemsi Bayraktar, Hasan Sert, Murat Ülker, Halim Mete, Murat Yalçıntaş, Mustafa Boydak, Ayhan Zeytinoğlu, Şerafettin Aşut, Cem Kozlu, Remzi Gür, Nail Olpak, Başaran Ulusoy, Tuncay Özilhan, Ahmet Akbalık, Erdal Eren, Ferit Şahenk, Tuğrul Erkin, Zeynel Abidin Erdem, Zeynep Bodur Okyay, Mithat Yenigün, Mehmet Habbab, Aykut Eken, Bahri Can Çalıcıoğlu.

bigPara.com