S&P: Türkiye 2006'da ciddi bir krizi atlattı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) önceki gün açıkladığı raporunda, Türkiye'nin bankacılık sisteminin 2006 yılı boyunca ciddi bir krizi başarıyla atlattığını ve...

NEW YORK - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) önceki gün açıkladığı raporunda, Türkiye'nin bankacılık sisteminin 2006 yılı boyunca ciddi bir krizi başarıyla atlattığını ve bunun yeniden yapılanma ve beş yıllık dönüşüm ve büyümenin ardından, sistemin gelişmiş durumunu gösterdiğini açıkladı. Standard&Poor's'un derecelendirme hizmetlerinin hazırladığı 'Banka Endüstrisi Risk Analizi: Türkiye' başlıklı raporunda, "Bu (durum) daha güçlü aktifleştirme, azalan piyasa riski, daha güçlü likidite ve daha iyi kredi teminatı sistemiyle desteklendi" denildi.
S&P'nin tahvil analisti Magar Kouyoumdjian, "Yaşanan son dalgalanmaya rağmen, güçlü ekonomik büyümenin, düşük enflasyonun ve daha fazla siyasi istikrarın yararları, bankacılık sistemi için sağlam bir zemin yarattı" dedi. Bununla birlikte raporda, önemli gelişmelere ve reformlara rağmen, Türk bankacılık sektörünün yüksek risk profili barındırdığı belirtildi.