S&P: Türkiye'nin işi zor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S and P) Türkiye analisti Faruk Soussa, S and P olarak, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin 3 Ekim' tarihinde başlamasını beklediklerini, ancak ondan sonraki sürecin zorlu geçeceğini söyledi.

LONDRA/ANKARA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S and P) Türkiye analisti Faruk Soussa, S and P olarak, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin 3 Ekim' tarihinde başlamasını beklediklerini, ancak ondan sonraki sürecin zorlu geçeceğini söyledi. Ağır ilerleyecek müzakere sürecinde sorunlar çıkabileceğine de işaret eden Faruk Soussa, "Eğer Türkiye reform sürecin yavaşlatmazsa kredi notunda değişiklik olmaz. Bu süreç, yavaş, çok uzun ve çok zorlu olacak. Türkiye'nin bu anlamda bazı reformları hayata geçirmesi gerekecek, hem siyasi hem ekonomik" dedi.
Faruk Soussa, Türkiye ekonomisi ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler konusunda soruları yanıtladı. Soussa, AB'de ortaya çıkan bazı olumsuz düşüncelere rağmen Türkiye'nin AB'ye giriş süreci konusunda çok kötümser olmaya gerek olmadığını vurguladı. Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin başlamasının ardından, Türkiye'nin tam üye olabilmesi için en az 10 yıllık bir süreç olduğunu belirten Soussa, bunun da zorlu bir yol olduğunu kaydetti.
S and P olarak Türkiye'ye verdikleri kredi notunun, sadece AB ile gelişmeleri değil, makroekonomik gelişmeleri de yansıttığını belirten Faruk Soussa, "AB'deki müzakerelerin, Türkiye'nin kredi notu üzerindeki olumsuz etkisi sınırlı olur" dedi.