S&P Türkiye'nin kredi notunu teyit etti

S&P Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
S&P Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB+" ve not görünümünü ise "negatif" olarak teyit etti - Türkiye'nin yerel para cinsinden kredi notu ise "BBB"den "BBB-"ye düşürüldü.

RADİKAL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye 'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB+" ve not görünümünü ise "negatif" olarak teyit etti, yerel para cinsinden kredi notunu ise "BBB"den "BBB-"ye indirdi.

S&P'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB+" seviyesinde korunduğu belirtildi. Kuruluş, teyit kararına gerekçe olarak hükümetin düşük kamu borcu ile dirençli ihracatı gösterdi.

Kuruluş, öte yandan Türkiye'nin yerel para cinsinden kredi notunu "BBB"den "BBB-"ye çekerken, bunun Türkiye Cumhuriyet merkez bankası'nın (TCMB) bağımsızlığına yönelik zorlukları yansıttığını bildirdi.

Açıklamada, Türkiye'nin hem yabancı hem de yerli para cinsinden not görünümlerinin "negatif" olarak korunduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Yerli ve yabancı para cinsinden kredi notu görünümleri, belirsiz büyüme beklentileri ve kurumsal güçler ayrılığına yönelik süregelen baskılar nedeniyle negatifte kalmaya devam ediyor." (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/135273513527352

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sizin de oluyor mu? - besener

  Sesini duydugumda, resmini gordugumde fizyolojik bazi degisimler hissediyorum kendimde. Midem donuyor, nefesim daraliyor, ellerim agirlasiyor.

  Çok manipülatif gördüm sizi. - brandywine06

  2 saattir ekonomi kanalı Bloomberght'de düşürüldü diye tartışılıyor, siz teyit etti diyorsunuz. Haberin içeriğini açınca TL cinsinden notunu düşürdüğü anlaşılıyor. Birini düşürmüş birini teyit etmiş yani. Keşke başlığı da doğru bilgi içerecek şekilde atsanız.