S&P ve Moody's Türkiye'nin görünümünü düzeltti

S&P ve Moody's Türkiye'nin görünümünü düzeltti
S&P ve Moody's Türkiye'nin görünümünü düzeltti

Moody?s analisti Lindow, ?Türkiye global kredi piyasasındaki daralmaya daha hazırlıklı? dedi. FOTOĞRAF: AFP

Uluslararası kredi şirketi S&P Türkiye ekonomisinin görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a, Moody's ise 'durağan'dan 'olumlu'ya çevirdi

ANKARA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard and Poor’s (S&P) ve Moody’s Türkiye ekonomisinin görünümünü birer basamak yükseltti. S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü, ‘negatif’ten, ‘durağan’a, Moody’s ise, ‘durağan’dan, ‘olumluya’ çevirdi.
Kredi derecelendirme şirketi S&P, kredi notu görünümünün değiştirilmesine gerekçe olarak, Türkiye’nin, IMF ile bir anlaşma yapamaması nedeniyle kamu finansmanı alanında artan kaygıların, Orta Vadeli Programın (OVP) açıklanmasıyla hafiflemesine ve bu çerçevede, kamu finansman riskinin aşamalı olarak azalmasını gösterdi. 
Standard and Poor’s,  Türkiye’nin , döviz cinsinden ‘BB-/B’ ve lira cinsinden ‘BB/B’ olan kredi notlarını ise değiştirmeyerek aynen teyit etti. S&P, OVP’deki ekonomik tahminleri gerçekçi bulduğunu da kaydetti.

Siyasi riske dikkat!
Reyting kuruluşu, Türkiye’nin, ekonomik şoklara karşı daha esnek bir yapıya sahip olmasına ve OVP’nin açıklanmasına rağmen, mali disiplinden kayması, ayrıca siyasi ortamının bozulması halinde kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu. S&P, Türkiye’nin sürdürülebilir ve güçlü bir kamu finansman dengesi sağlaması halinde de mevcut kredi notunun yükseltilebileceğini bildirdi. S&P Türkiye’nin kredi notu görünümünü Kasım 2008’de ‘negatif’e indirmişti. 

Moody’s: Türkiye IMF’ye muhtaç değil
Kredi derecelendirme şirketi Moody’s Türkiye analisti Kristin Lindow, olumlu görünümün, Türk ekonomisinin kredi daralmasına ve bunun sonucunda oluşan küresel durgunluğa, ülkenin yabancı kaynaklı sermayeye bağımlılığı göz önünde bulundurulduğunda mümkün görünenden daha hazırlıklı olduğunu ifade ettiğini söyledi.
Moody’s ayrıca, hükümetin, geçmiş krizlerdeki gibi IMF ya da diğer resmi kaynaklardan dış destek almasına gerek kalmadığını da vurguladı. Lindow, Türkiye’deki finansal piyasanın, yabancı sermaye akışı azlığı ve kredi şartlarını daralmasıyla başa çıkmasını bildiğini belirtiyor.
Lindow’a göre ciddi borç altında bulunan özel sektör şirketleri, hükümet müdahalesi olmadan yabancı borçlarının vadesini uzatmada ve bu borçları ödemede başarılı oldu. Lindow’a göre, “Türkiye için kriz henüz bitmedi, etkileri ekonomide hala hissediliyor. Ancak geçmişteki krizler kadar olumsuz değil.”
Kredi kuruluşu Moody’s ayrıca, Türkiye’nin B1 olan yabancı para biriminden banka mevduat tavanı görünümünü de, ‘durağandan’, ‘olumluya’ çevirdi. (Radikal)