S&P Yunanistan'ın kredi notunu 6 puan birden yükseltti

S&P Yunanistan'ın kredi notunu 6 puan birden yükseltti
S&P Yunanistan'ın kredi notunu 6 puan birden yükseltti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Yunanistan'ın notunu 6 seviye birden artırarak tercihli temerrütten (SD) durağan görünüme (B-) yükseltti.

ATİNA - S&P not artırımına gerekçe olarak Avrupa 'nın ülkeyi Avro Bölgesi'nin bir parçası olarak tutma çabalarını gösterdi.

Yunanistan 'ın kısa dönem notunu da tercihli temerrütten B'ye çeviren S&P, ülkenin toparlanmaya doğru yol aldığına işaret etti.

Not artırımının, Avrupa ekonomik ve para birliğine üye ülkelerin Yunanistan'ın Avro Bölgesi'ndeki yerini korumada güçlü kararlılıkları, uzun dönem notunun durağana alınmasının ise Yunan hükümetinin mali ve siyasi zorluklara rağmen mali ve yapısal düzenlemelerdeki kararlılığı yönündeki görüşlerini yansıttığı ifade edildi.

Standard & Poor's aralık ayı başında Yunanistan'ın başlattığı tahvil geri alım programı nedeniyle ülkenin notunu tercihli temerrüt (SD) seviyesine çekmişti.

Mali konsolidasyona değinen kuruluş, bunun vergi artışları, vergi toplamadaki ilerleme, geniş özelleştirme programı ve harcama kesintilerine dayandığını belirtti. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111276711127673

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Çok kısa vadeli öngörülerle notlar veriliyor. Amerika'da kriz başlangıcında batan bankaların notları son ana kadar AAA idi. Bu derecelendirme kuruluşları ne işe yarar? Onların gördüğü kadarını günlük gazete okuyan herkes görüyor neredeyse. Buna rağmen altı basamak birden not yükseltmek? Acaba bir örneği daha var mı? Yunanistan'ın sorunları dönemsel değil, yapısal; ancak bu durum, derecelendirme kuruluşlarının gözlem yeteneğinin dışında. Yapılan yardımlar ve karşılığı olan kemer sıkma önlemleri Yunanistan'da zaten olmayan ekonomiyi iyice kısır döngüye sokuyor. Borç oranı sürekli yükselişte ve alınan yardımlar ileride daha büyük bir sorun olarak geri dönecek. Dışarıdan para pompalayarak Yunan maliyesinin şimdilik ödemelerini sağlamak, sorunun çözümü müdür? Hani o, uzun vadeli ve akılcı düşünen Avrupalılara ne oldu?

  giden yıllar - eab43

  Yunanistan bu notla kurtulacağını zannediyorsa yanılıyor. ülke hala aynı tas aynı hamam. En az 10 yıl gitti. hiçbirşey üretmeyen bir ekonomi Kore kadar zengin olamaz. AB parasıyla buraya kadar sirtakis.

  Kim inanır ki - OA!

  Puanlarla ancak bir yere kadar. Kaybedilen güven göstermelik puanlarla gelmiyor. Yunanistan on senede zor kurtulur.