S&P'den Başbakan Erdoğan'a yanıt

S&P'den Başbakan Erdoğan'a yanıt
S&P'den Başbakan Erdoğan'a yanıt
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesine yönelik "Bu ideolojik bir karardır, bunu Recep Tayyip Erdoğan'a yutturamazsınız " yönündeki açıklamasına Kurum'dan yanıt geldi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Standard & Poor’s’un Ülke Yöneticisi Zeynep Holmes, "S&P'nin görevi, herhangi bir siyasi gündemden bağımsız olarak, bir ülkenin kredi güvenirliğine yönelik tamamen bağımsız görüş sağlamaktır” ifadesini kullandı. Holmes açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Biz şu anda kredi derecelendirmesi yaptığımız 127 ülkeye yönelik kredi notlarımızı, tamamen şeffaf derecelendirme kriterlerine göre belirliyoruz. Bu alandaki tecrübemiz 1975 yılına dayanıyor ve IMF başta olmak üzere diğer önemli kurumlar tarafından da güçlü şekilde kabul görüyor. Kamuoyuna da duyurduğumuz gibi, Türkiye ’nin kredi notu görünümünü, ülkeye gelen dış talebin azalması ve kötüleşen ticaret hadlerinin Türk ekonomisinin yeniden dengelenmesine engel olabileceği için değiştirdik. Aynı zamanda, Türkiye’nin kredi notunu da teyit ettik. Kredi not görünümünün pozitiften durağana revize edilmesi, Türkiye’nin kredi notunun önümüzdeki 12 ve 18 ayda aynı kalacağına yönelik görüşümüzü yansıtıyor."

Standard & Poor’s, 1 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notu görünümünü 'pozitif'ten, 'durağan' çekmiş ve kurumun kararı siyasiler arasında büyük tepkilere yol açtı. (Hürriyet)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  1 Mayıs

  ,

  Hürriyet

  ,

  Türkiye

  ,

  Kredi

  ,

  ülke

  ,

  siyasi

  http://www.radikal.com.tr/1086875108687531

  YORUMLAR
  (31 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kredi istedikleri - gelil

  bu tür kuruluşların arka planına baktığımızda bu güne kadar istedikleri ülkeyi bazılarının çıkarları doğrultusunda dizayn etme görevini üstlendiklerini görmemek çok saflık olur,dünyadaki para babalarının çıkarlarına hizmet etmekten başka bir amaçlarının olmadığını görmekteyiz.

  amaç faizleri artırmak para para - ALTAR2

  türk halkı artık şunu çok iyi görmeye başladı bizim darbeci medya dediğimiz ergenekon medyası kendi yazmak istediklerini ama yazamadıklarını kendi ortakları olan Axel springer adlı yahudi ortağına veya amerikadaki ingilterdedi sahipleri gene yahudilerin olan gazetelere yazdırıyorlar sonrada kendi gazetelerinde manşete çekiyorlar bunu seçim zamanı sık sık mükemmel şekilde yaptılar iktidara çakmak istedikleri zaman iftira atmak istedikleri zaman hemen bu yahudi gazete ve TV lerine pası atıp sonra kendi gazete ve TV lerinde haber yaparak bir nevi kendi aralarında paslaşıp al gülüm ver gülüm yapıyorlar bunada gazetecilik deniyor S&P denen derecelendirme şirketininde yahudi orjinli olduğunu biliyoruz tıpkı medya ve bankada olduğu gibi yahudilerin elinde olduğunu biliyoruz ayrıca türkiyedeki para baronlarınında banka faiz oranlarının arttırılması için nasıl baskı yaptıklarınıda nasıl çalıştıklarını biliyoruz sabahları TV lerde faizler arttırılsın diyen ekonomi gazetecileri var faiz lobileri var ayrıca israillede eskisi gibi gene kanka olalım sarmaş dolaş olalım diyende darbeci medyadır

  Anadolu Kaplanları - remurisat

  Hel bi otur az soluklan Tayyibim...Tez haber sal o meşhur Anadolu Kaplanlarına..Mobilya neyin ihraç ederek kaparlar belki cari açığını...

  Yumusak inis - drhilmi

  Kemerlerinizi baglayin yumusak inise geciyoruz dediler. Oksijen maskeleri cikti tavandan.

  Notun artarken nerdeydin? - Kurmanbek Allahverdiyev

  Adama sorarlar: "Peki kardesim ayni kuruluslar bundan 4-5 yil önce balon gibi sisen ekonominin notunu pozitif derecelendirirken neredeydin?". O zaman da mi ideolojikti bu not vermeler? Öyleyse S&P o zamanlar AKPciymis diyebilir miyiz? Birakin gecin bunlari, basbakan gene bos bos konusmus. Su bir gercek ki ic tüketimi artirmaya ve disaridan gelen sicak paraya (yani tabiri caiz ise kumar parasina) dayali ekonomik büyüme ile bir yere kadar gelinir. Biz bu filmi daha önce ANAP döneminde izledik. Eger senin ihracatin ithalatinin yarisi kadar ise; bu durum son 5 yildir hep böyle gitmisse; en yoksulundan en zenginin nerdeyse herkes bireysel kredi, ev kredisi, tasit kredisi, kredi kredisi ile borclanmissa; buna mütekip ekonominin finansmaninda acik veriyorsan ve bu gecen yil dünya rekoru kirmissa oturup bir düsünmen gerekir basbakan olarak 'biz nerede yanlis yaptik' diye. Basbakan bunu yapacagina, sorunlara cözüm üretecegine ona buna saldirma ve nefret kusma pesinde. Hic istemem ama yakinda ekonomide baya sert bir inis olabilir. Basbakan ve cevresindeki godamanlarin enseleri kalin, bogazlari genis, göbekleri büyük ama ona oy vermisler de dahil cogu insanimiz o kadar sansli degil. Olan da bu vatandaslara olur.

  20 Eylül 2011 - BurhanFelek

  Çok değil 8 ay önce Standard and Poor's Türkiye'nin notunu artırmıştı. O zaman niye tenıdın onları sayın Başbakan? Bu önemli değil, zaten bunları tanımıyoruz demedin... İki fıkra geldi aklıma sizin bu fıkra gibi tavırlarınızdan. Biri Nasreddin Hoca'nın hani 'tencerenin doğurduğuna inandın, öldüğüne niye inanmıyorsun' fıkrası, öbürü de Karadeniz'linin 'ben seni hiç tanumayrum' fıkrası...

  S&P ye yutturamazsınız. - drhilmi

  Bir kredi değerlendirme kuruluşu, görevini yapıp, gerçekleri yüzlerine vurdu, yücelttikleri içi boş ekonomik politikaların fos çıkmak üzere olduğu konusunda ufak bir uyarı yaptı, bakanıyla başbakanıyla ayaklara fırlayıp, neredeyse "vatan haini" ilan edecekler. Dillerinin ucuna geliyor da, daha da komik olmamak için söyleyemiyorlar. Mümkün olsa özel yetkili savcıları harekete geçmiş olurdu bile çoktan. İşin özeti,S&P notu çoktan durağan hale getirecekti de, bunların "teşvik paketimizi bekleyin" sözlerine son bir şans vermişti. Dört aydır sayın başbakanları görsün diye beklettiler teşvik paketini. Ve son anda Başbakanın tezgahından geçtiği belli olan teşvik paketi, tamamen kof, içi boş bir hale getirildi. Örneğin, cari açığın kapanmasında en önemli kalem olan "stratejik yatırımlar" için asgari yatırım tutarı 50 milyon olarak belirlendi. Oysa bu ülkenin cari açığını kapamaya aday sektör, yüksek teknoloji üreten KOBİ lerdir ve onların en büyüğü bile böyle bir yatırımın altına giremez. Sn. Başbakan, tek bir yapısal reform bile yapmadan yalnızca bu bu kof söylemlerinizle bu halkın % 50 sini bile uyutmuş olabilirsiniz, ama S&P ye YUTTURAMAZSINIZ.