S&P'den Türkiye'ye iyi haber var

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors, (S&P) Türkiye için belirlediği kısa ve uzun vadeli döviz cinsi ve yerel para birimi kredi notlarını teyit etti.

LONDRA - Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors, (S&P) Türkiye için belirlediği kısa ve uzun vadeli döviz cinsi ve yerel para birimi kredi notlarını teyit etti. S&P'nin kredi notları, uzun vadeli döviz cinsinde 'BB-', kısa vadeli döviz cinsinde 'B', uzun vadeli yerel para biriminde 'BB' ve kısa vadeli yerel para biriminde 'B' düzeyinde bulunuyor. S&P, Türkiye'nin 'trAA+' olan uzun vadeli ve 'trA-1' olan kısa vadeli ülke notlarını da teyit etti.
Kuruluş, kredi notu görünümünü de pozitif olarak teyit etti. S&P kredi analisti Farus Soussa yaptığı açıklamada, mali piyasalardaki son dalgalanmalara karşın ekonomik verilerin, varolan notları desteklediğini belirtti. Soussa, "Türk hükümetinin gerçekçi makroekonomik politikalara devam yönündeki kararlılığına ve güçlü temel ekonomik göstergelere" dikkat çekti. Soussa, "Hükümetin, IMF'nin birbirini izleyen iki ekonomik programında ortaya konan katı mali ve makroekonomik hedefleri tutturduğu dikkate alındığında Türkiye, 2002'den beri örnek bir ekonomik ve mali performans sergilemektedir" dedi.