SPK Başkanı için mutabakat aranıyor

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Doğan Cansızlar'dan boşalan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı için Bakanlar Kurulu'na önerdiği isimle ilgili kararnamenin henüz imzaya açılmadığını belirterek...

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Doğan Cansızlar'dan boşalan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı için Bakanlar Kurulu'na önerdiği isimle ilgili kararnamenin henüz imzaya açılmadığını belirterek, "Bunun için önerilen isimde mutabakat gerekiyor" dedi. Şener, sorular üzerine SPK'nın toplanması için en az bir üyenin atanması gereğine işaret etti ve bu amaçla iki üyelik için kararnamenin Cumhurbaşkanlığı'na sunulduğunu söyledi. Başkanlık önerisini Bakanlar Kurulu'na ilettiğini belirten, ancak ismi açıklamayan Şener, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
KOBİ'lere destek
Bu arada, anonim şirket statüsündeki firmaların yatırım ihtiyaçlarının tespiti ve bu ihtiyaçların yerli kaynaklarla finansmanı amacıyla TOBB ile Türkiye Kalkınma Bankası arasında protokol imzalandı.
Şener, istihdamda ve üretimde önemli payı bulunan KOBİ'lerin kredilerden daha az pay aldığını vurgulayarak, "2002 Aralık ayında kullandırılan nakit kredilerde KOBİ'lerin payı yüzde 8, kredi miktarı 4 milyar YTL iken, Haziran 2006'da pay yüzde 24'e, miktar 47 milyar YTL'ye ulaştı" dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, TKB'nin deneyimini, KOBİ'lerin dinamizmiyle birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.