SPK Başkanı zan altında

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakan'ın eleştirisine hedef olan SPK Başkanı Cansızlar'ı 'aynı tarihte hem yurtiçi hem yurtdışı seyahate gitmiş' gibi gösterip 210 YTL'lik mükerrer harcırah almakla suçladı.

ANKARA - SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ın, halktan izinsiz para toplayan Yipmaş ve benzeri şirketlerin yol açtığı sorunları çözmek için hazırlanan yasanın hükümet tarafından bekletildiğini açıklaması, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 'çirkin ve yakışıksız' bulunurken, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Cansızlar hakkında mükerrer ödenen ve daha sonra iade edilen 210 YTL'lik harcırah için idari ve adli soruşturma istedi. Cansızlar ise, "Hodri meydan, verilemeyecek hesabım yok" dedi.
Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporda Cansızlar, SPK'dan 'mükerrer harcırah almakla' suçlanarak hakkında adli ve idari işlem yapılması istendi. Raporda Cansızlar'ın, aynı tarihlerde hem yurtiçinde hem de yurtdışında seyahatte görünerek fazla harcırah aldığı belirtildi. Cansızlar'ın 29 Ocak-3 Şubat 2005 arasında hem Güney Afrika'da hem de İzmir'de, 7-11 Eylül 2004 arasında da ABD'de olduğunu beyan etmesine rağmen İstanbul'da göründüğü belirlendi.
Benzer durumların başka seyahatlerde de tekrarlandığı belirlenirken, 5 Ekim'de Cansızlar'dan yazılı savunma alındı. Cansızlar, savunmasında belgelerde sehven maddi hata yapıldığını belirtti. Daha sonra mükerrer alınan 210 YTL harcırahı SPK'ya iade etti. Teftiş Kurulu'nun SPK'daki ilk inceleme raporunda ise Doğan Cansızlar'ın özel kalem müdürü Sevinç Öztürk'ün bazı özel harcamalarının kuruma fatura edildiği suçlamaları yer almıştı.
Cansızlar: Küçük işleri bıraksınlar
Radikal'in sorularını yanıtlayan Cansızlar, şöyle dedi: "Tarihler üst üst gelmiş, örneğin İstanbul üzerinden Almanya'ya gitmişim bir gece İstanbul'da kalmışım. Orada yurtiçi çıkınca yurtdışı harcırah almam gerekiyor. Ama bunların altı-yedisi çakışmış. 10-20 YTL gibi farklar çıktı. Toplamında 210 YTL, bunu ödedim. Normal teftişte bunlar ödenir, biter bu iş. 200-300 milyar doların üzerinde oturan SPK Başkanı'na bu suçlamanın anlamı nedir? Başbakanlık Teftiş Kurulu minik şeylerle uğraşacağına başka şeylere baksın."