SPK: Emlakta köpük yok

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, kriz döneminde epey baskılanmış olan gayrimenkul fiyatlarının şu anda olması gereken seviyeye geldiğini düşündüğünü belirterek, "Yoksa herhangi bir köpük yok" diye konuştu.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, kriz döneminde epey baskılanmış olan gayrimenkul fiyatlarının şu anda olması gereken seviyeye geldiğini düşündüğünü belirterek, "Yoksa herhangi bir köpük yok" diye konuştu.
SPK ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen 'Konut Finansmanı ve Türkiye 2' konferansının açılışında konuşan Cansızlar, gayrimenkul sektörünün yavaş yavaş olması gereken yere gelmeye başladığını ifade etti.
Erken ödeyene tazminat
Dizayn edilen geniş kapsamlı ipotekli konut finansmanı sisteminde (mortgage) yüzde 2'lik erken ödeme tazminatı getirmeye çalıştıklarını anlatan Cansızlar, İcra İflas Kanunu'nda ve vergi kanunlarında değişiklikler önerdiklerini ifade etti. Cansızlar, Türkiye'de vadelerin kısa olduğunu hatırlatarak, "Bu vadelerle kalkıp 15-20 yıllık konut kredilerini çevirmeniz mümkün değil. Bu sistemde bazı vergi avantajları olsun ki diğer ülkelerle rekabet edilebilsin. Bu sistem vergi teşvikleri olmazsa çalışmaz mı? Elbette ki çalışacak" diye konuştu.
Doğan Cansızlar, mortgage sisteminin dizaynını kurduklarını, kanun taslağını hazırladıklarını ve Bakanlar Kurulu'nda imzaların tamamlandığını anımsatarak, konuşmasını söyle sürdürdü: "Sadece sayın Başbakan'ın imzasının kaldığını öğrendik. 2005 bitmeden bu kanunun parlamentodan geçmesini bekliyorum. 2006'nın ilk yarısında sistem devreye girebilir. Kanun çıkınca ikincil düzenlemeleri yapacağız."
'Faiz birin altına inmeli'
Cansızlar, mortgage'ın çok ucuz ve daha rahat konut sağlayacak bir sistem olmadığını belirterek, konut fiyatlarındaki yükselişin de yalnız mortgage'den kaynaklanmadığını da dile getirdi.
Cansızlar, konut kredi faizlerinin yüzde 1.19 olduğunu ve gittikçe düştüğünü vurgulayarak, "İyi bir mortgage sisteminin oturabilmesi için orta vadede yüzde 1'in altına düşmesi gerekiyor. 2006'dan itibaren göreceğiz ki, faizler gittikçe azalacak ve yüzde 1'in altına inecek" dedi.
SPK'dan İMKB'ye cevap
SPK Başkanı Cansızlar, İMKB Başkanı Birsen'in tasarruf tedbirleriyle ilgili basında çıkan ve SPK'yı da hedef alan açıklamalarına ilişkin şu yanıtı verdi:
"İMKB'deki tasarruf tedbirleriyle ilgili olarak bize savunma geldi. Ancak olayın neden bu kadar büyütüldüğünü anlamıyorum. Söz konusu olan eğer Başbakanlık Tasarruf Genelgesi ise bu genelgeyi SPK olarak biz çıkarmadık, biz sadece uygularız. Biz sadece İMKB'yi denetlediğimiz sırada bu mevzuata uyum sağlayıp sağlamadığına bakarız, bakmak zorundayız.
Tasarruf genelgesi ile ilgili uygulamaları egzajere de etmemek lazım. Yani olayı kahve otomatlarına kadar düşürmemek lazım. Olayın lüks ya da lüks olmayan harcama boyutuna bakmak doğru değil. Savunma bize geldi, biz değerlendireceğiz ve Başbakanlıkğa göndereceğiz."
SPK Başkanı Doğan Cansızlar, dünyanın her tarafında İMKB gibi borsaların SPK gibi düzenleyici ve denetleyici kuruluşların bu tür kısıtlara tabi olmadığını belirterek, "Olması da doğru değil. Ben doğru bulmuyorum. Ama mevzuat var, uygulamak zorundasınız" dedi.