SPK isterse evde arama yapılabilecek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yeni hazırladığı yasa taslağıyla denetim ile ilgili suçları detaylı bir şekilde belirledi. Denetimle görevlendirilenler artık ispat değeri taşıyabilecek imza veya yazı ihtiva...
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA -  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yeni hazırladığı yasa taslağıyla denetim ile ilgili suçları detaylı bir şekilde belirledi. Denetimle görevlendirilenler artık ispat değeri taşıyabilecek imza veya yazı ihtiva eden her türlü delille ilgili Adil Tıp Kurumu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis laboratuarları Başkanlığı’na başvurabilecek. Taslağa göre sürdürülmekte olan bir denetim kapsamında bir suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe ve suç delillerinin başka surette elde edilemeyeceği konusunda makul gerekçelerin bulunması halinde sermaye piyasası kurumları, ihraçcılar, bunların iştirak ve kuruluşları ile diğer gerçek kişilerin konut ve işyerleri ile tüzel kişilerin merkezleri ya da bu kişilerin kullandıkları diğer yerlerde arama ve el koyma yapılabilecek. Arama için Kurul başkanının yazılı talebi olması gerekecek. Taslakta, ‘piyasa bozucu işlemler’ adı altında kendinden kendine veya karşılıklı işlem yapmak, açılış ve kapanış fiyatları ile gün sonu veya vade sonu kapanış fiyatlarını etkilemeye yönelik emir verenlere ceza gelecek. Sürekli olarak küçük miktarlarda fiyat yükseltici veya düşürücü alım satmak da piyasa bozucu eylem sayılacak. 

6 yıla kadar hapis cezası
Manipülasyon yani taslaktaki adıyla piyasa dolandırılığı ise üç kategoride tanımlandı. Öncelikle ‘meşru bir ekonomik veya finansal gerekçeye dayanmadan fiyat değişimlerine neden olanlar, bu şekilde alım satım yapanlar’ ilk tanımda yer aldı. İkinci kategoriye göre, “Yalan, yanlış ve yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber, yorum ya da rapor hazırlayan ve bunları internet dahil her türlü medya aracılığıyla yayanlar” piyasa dolandırıcısı olarak sayılacak. Son olarak da mevzuat gereği açıklamakla yükümlü olduğu bilgileri açıklamayarak alım veya satım yapanlar, emir değiştirenlerde piyasa dolandırıcısı olarak tanımlandı. Bu kişilere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

bigPara.com