SPK: Piyasaları her yönde büyütmek için bize bağırıp çağırmanızı rica ediyoruz

SPK: Piyasaları her yönde büyütmek için bize bağırıp çağırmanızı rica ediyoruz
SPK: Piyasaları her yönde büyütmek için bize bağırıp çağırmanızı rica ediyoruz

Vedat Akgiray, ?Dünya finans mantığı yeniden şekillenecek? dedi.

SPK'nın yeni başkanı Vedat Akgiray, 'Piyasaları enine boyuna her yönde büyütmek için ne gerekiyorsa bizlere söylemenizi, bağırıp çağırmanızı özellikle rica ediyoruz' dedi

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu‘nun (SPK) çiceği burnunda Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, “Piyasaları enine boyuna her yönde büyütmek için ne gerekiyorsa bizlere söylemenizi, bağırıp çağırmanızı özellikle rica ediyoruz” dedi.
Hyatt Regency’de önceki gece gerçekleştirilen ‘Finansbank IST 30 Fonu Tanıtım Gecesi’nde konuşan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, ‘IST 30’ gibi enstrümanların Ulusal 30 Endeksi’ne dayalı ilk yatırım fonu olmasının Türkiye’de çok önemli bir adım olduğunu belirterek, SPK olarak görevlerinin bu girişimlerin yollarını açmak olduğunu söyledi.

Bizleri zor dönem bekliyor

Vedat Akgiray, İMKB 30 Endeks Fonu’nun bir de vadeli kontratı bulunduğunu hatırlatarak, bu sayede her amaca uygun bir ikilinin oluştuğunu da sözlerine ekledi. Dünya finans mantığının yeniden şekilleneceğini de ifade eden Akgiray, önümüzdeki döneme ilişkin şunları kaydetti:
“Bizleri zor bir dönem bekliyor. Zor derken, dünya finans mantığı yeniden şekillenecek. İnsanlar yeni bir düzenleme fonksiyonunu tekrar düşünmeye başladılar.
Bu bizim için önemli bir şans oldu. Belki de geride kalmadan yenilikçi formüller geliştirebilirsek, İstanbul finans merkezi sermaye gelişimine de bir katkı olur. Bu tür enstrümanları şekillendirmek, yeni piyasalar açmak, piyasaları enine boyuna her yönde büyütmek için ne gerekiyorsa bizlere söylemenizi, bağırıp çağırmanızı özellikle rica ediyoruz, işimiz budur.”

10’da dokuzu fiyasko olabilir

Akgiray, inovatif enstrümanların gelişmesinin önemli olduğunu dile getirerek, “Her 10 yeni teşebbüsten biri bile başarılı olsa, 9 tanesi fiyasko olsa, bu bile başarıdır sonuçta. İlla ki her şeyin isabetli, doğru olması gerekmiyor” diye konuştu.
Etkinlikte konuşan Takasbank Genel Müdürü Emin Çatana, enstrüman zenginleşmesinde IST 30’un çok önemli bir adım olduğunu belirterek, bunların son yıllarda küçük yatırımcıların yatırım yapmasını kolaylaştıran, portföy yöneticilerinin de spekülatif alım satımlarını daha rahat yapmalarını sağlayacak en önemli enstrümanlardan biri olduğunu söyledi.
Emin Çatana, Türkiye’nin, ticari emtiaların bol olduğu bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyerek şu bilgiyi verdi:

‘Ortadoğu’ya bakmalıyız’
   
“Ticari emtiaları menkulleştirmemiz gerekiyor, tabii bunların üzerine de borsa yatırım fonları oluşturmamız gerekiyor. Bir de Batı’yı örnek alıp, buna karşın Doğu’da paranın oluştuğu yerlerde, Ortadoğu’da, Balkanlar’da ve daha çok Hazar bölgesindeki sermaye piyasalarında hem likidite sağlamamız hem de piyasa platformlarını onların hizmetine sunmamız lazım.” (aa)