SPK'da harcırah kavgası sürüyor

Başbakan Erdoğan'ın olurunu alan Teftiş Kurulu raporu Sermaye Piyasası Kurulu'ndaki (SPK) kavgayı su yüzüne çıkardı.

ANKARA - Başbakan Erdoğan'ın olurunu alan Teftiş Kurulu raporu Sermaye Piyasası Kurulu'ndaki (SPK) kavgayı su yüzüne çıkardı. Üyeler, gezi isyanında bulunan Başkan Doğan Cansızlar'ın, kurul kararı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in talimatıyla gittiği gezi için, 'Kendi paramla katıldım' açıklamasını reddetti.
Başkan, 2005'in 82 gününü yurtdışında geçirdi' diyen üyelerin tutumunu hukuka uygun bulurken, yalnızca Mayıs 2006'daki Hong Kong gezisine izin verilmemesini doğru bulmadı. Kurul üyeleriyle görüşüp hazırlanan rapora yansıyan görüşmelere göre; yurtdışı gezilerle ilgili olarak üyeler, kurul başkanının 'Bütün haklı uyarılara rağmen hiçbir şekilde harcama limitlerini izlemediği, gitmesi gereken yurtdışı görevlerini titizlikle seçmediği, üyelerin haklı önerilerini zamanında dikkate almadığı, özetle işi iyi yönetemediği' açıklamasında bulundu.
SPK'nın yurt dışı toplantılarda kurul başkanının katılımını engellediği iddiasının 'Gerçekle bağdaşmadığını' belirten üyeler, Cansızlar'ın
Uluslararası Menkul Kıymetler toplantısına katılmasına karşı çıkılmadığını belirtip şunları söyledi. "Başkan toplantıya bir başkan yardımcısı ve başuzman ile katılmak istedi. Öneri kabul edilseydi 2005 için belirlenen 433 bin 48 YTL limitin 3 bin 115 YTL aşılacağını söyledik ve Başbakan Yardımcısı Şener'e ek limit için başvurduk. İkinci başvuruda ek limit kabul edildi ve toplantıya katıldık. Ancak başında yer aldığı gibi kendi parası ile gitmedi."
Ertaş'la çatışıp yerine Dönmez'i atadı
DASK Yönetim Kurulu üyesi Daire Başkanı Vahdettin Ertaş'la çatışan Cansızlar'ın, Ertaş'ın yerine Daire Başkanı İbrahim Dönmez'in görevlendirilmesini talep ettiğini kaydeden üyeler, "Ancak kurul, yaşanan çatışmayı bildiği için teklifi kabul etmedi" dedi. Cansızlar ise Ertaş, Altın Borsası Başkanı olunca, DASK için, Kurula bildirmeden Dönmez'in ismini verdi. Ancak kurul Dönmez'i geri çekip, başka isim bildirdi. Teftiş Kurulu bu noktada da kurul üyelerini haklı buldu.