SPK'dan 356 kişiye borsa yasağı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) İMKB'de manipülasyon yaptığı gerekçesiyle, borsa ve diğer teşkilatlanmış piyasalarda işlem yasağı uyguladığı isimlerin sayısı 356'ya kadar yükseldi.

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) İMKB'de manipülasyon yaptığı gerekçesiyle, borsa ve diğer teşkilatlanmış piyasalarda işlem yasağı uyguladığı isimlerin sayısı 356'ya kadar yükseldi. SPK'nın verilerine göre Borsa'da hisseleriyle en çok sahte piyasa ve fiyat oluşturulan şirketler ise Arsan Tekstil, ÇBS Kimya Sanayi ve Boyasan Tekstil oldu.
203 kişiye tek ceza


Büyütmek için tıklayınız

Sermaye Piyasası Kurulu değişik hisse senetlerinde yapay piyasa oluşturdukları gerekçesiyle toplam 356 kişiye borsada işlem yapma yasağı getirdi. Yasaklananların önemli bir kısmına da bir defadan fazla yasak getirildi.
Kurul, 203 kişiye birer defa işlem yasağı getirirken, 59 kişiye ikişer, 32 kişiye üçer, 15 kişiye dörder ve 12 kişiye beşer defa yasak uyguladı. Kurul, 8 kişiyi altışar, 14 kişiyi yedişer, 1 kişiyi sekizer, 3 kişiyi dokuzar defa yasaklarken, bir kişiye 10, bir kişiye 11, bir kişiye 12 defa ve üç kişiye de tam 14 defa işlem yapma yasağı getirdi.
En fazla yasak Yalçın Kaya isimli yatırımcıya getirildi. Sermaye Piyasası Kurulu Yalçın Kaya'nın borsada işlem yapmasını tam 37 kez yasakladı. Kaya'ya en son yasak Alfa Menkul Değerler hisseleriyle ilgili olarak 29 Haziran 2006 tarihinde getirildi.
SPK'nın 29 kez işlem yasağı getirdiği eski Fenerbahçeli Mecnur Çolak'a ise en son 7 Temmuz 2006 tarihinde Kristal Kola hisse senetleriyle ilgili işlemleri nedeniyle işlem yasağı getirildi.
Suat Olgun isimli yatırımcı ise 17 kez işlem yasağıyla üçüncü sırada yer aldı. Suat Olgun ise en son yasağını 27 Mayıs 2005 tarihinde Penguen Gıda hisseleriyle ilgili yaptığı işlemler nedeniyle aldı. Sermaye Piyasası Kurulu'nun en çok işlem yasağı getirdiği kişiler arasındaki 14'er yasakla Ahmet Özgür, Mahmut Kiras ve Mehmet Akdere bulunuyor. Kurul ayrıca Önder Genç'e 10, Tülay Yılmaz'a 11 ve Belgin Atalay'a ise 12 kez işlem yasağı getirdi.
Hacimsiz hisseler gözde
Yapılan araştırmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) hisse senetleriyle en çok sahte piyasa ve fiyat oluşturulan şirketler ise şöyle sıralanıyor: Arsan Tekstil, ÇBS Kimya Sanayi, Boyasan Tekstil, Lüks Kadife, Faktotürk Faktoring Hizmetleri, Frigo-Pak, Esem Spor, ÇBS Printaş Baskı Mürekkepleri ve Gereçleri, Altınyağ Kombinaları, Metemtur Otelcilik ve Alternatif Yatırım Ortaklığı A.Ş.