SPK'dan borsacılara bir yıl ek süre

Sermaye piyasasında lisans gerektiren işlerde geçiş süreci nedeniyle lisanssız çalışma izni verilenlerin bu süresi bir yıl daha uzatıldı.

ANKARA - Sermaye piyasasında lisans gerektiren işlerde geçiş süreci nedeniyle lisanssız çalışma izni verilenlerin bu süresi bir yıl daha uzatıldı. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkındaki Tebliğ'de yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yapılan değişiklikle düzenleme çerçevesinde geçiş süresinden yararlanan kişilerin bu ay yapılacak lisanslama sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla sona erecek olan lisanssız çalışma süreleri, Eylül 2007 sınav sonuçları açıklanıncaya kadar uzatıldı. Buna göre en son Eylül 2007'de yapılacak sınavda belge almaya hak kazanamayanlar sermaye piyasasındaki lisansa konu alanlarda çalışamayacak.
Kimler lisans almak zorunda?
Sermaye piyasası kurumlarında, müşteri temsilcisi, araştırma uzmanı, yatırım danışmanı, portföy yöneticisi gibi alanlarda çalışanlarla, bunların görev aldığı birimlerin yöneticileri, müfettiş ve teftiş kurulu başkanı, şube müdürü ve irtibat bürosu sorumlusu, türev araçlar personeli, takas ve operasyon sorumlusu, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı, kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı, bağımsız denetçi ve yöneticiler lisans almak için sınava girmek zorunda bulunuyor.