SPK'dan İMKB'ye diyalog çağrısı

Doğan Cansızlar'ın başkanlığı döneminde gerginleşen İMKB, SPK ilişkilerinde yumuşama dönemi başladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) İkinci Başkanı Doç. Dr. Turan Erol...

İSTANBUL - Doğan Cansızlar'ın başkanlığı döneminde gerginleşen İMKB, SPK ilişkilerinde yumuşama dönemi başladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) İkinci Başkanı Doç. Dr. Turan Erol, SPK'da çalıştığı son dört yıldır en büyük sıkıntılardan birinin İMKB, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu ile diyalog kurulamaması olduğuna dikkat çekti. Turan Erol, "İMKB ve SPK arasında çok iyi diyalog olmasını istiyoruz. Bizim anlayışımıza göre bu kurumları denetlememiz ve onların üzerinde bir kuruluş olmamız, onlarla diyalog kurmayacağımız anlamına gelmiyor. Özellikle dört yıldır gördüğüm bu eksiklikten dolayı, birinci haftaya bununla başlamak istedim" dedi.
SPK genel durum değerlendirmesi yapmak için SPK kurul üyeleri, İMKB Başkanı Osman Birsen, İstanbul Altın Borsası Başkanvekili Vahdettin Ertaş, Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanı Metin Ayışık, İMKB Takas ve Saklama Bankası Genel Müdürü Emin Çatana, Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Remzi Özbay, Kurumsal Yatırımcılar Derneği Başkanı Gürman Tevfik ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği Başkanı Haluk Sur ile bir araya geldi.
'İMKB'yi destekleriz'
Erol İMKB'nin en büyük sorunlarından biri olan ve eski SPK Başkanı Doğan Cansızlar ile İMKB Başkanı Osman Birsen arasında gerginliğe neden olan tasarruf genelgesi ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için Başbakanlık dahil ilgili mercileri ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.
Cansızlar'a suçlama
Geçen ay görev süresi dolan eski SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ın yönetime yönelik eleştirilerine ilişkin ise Turan Erol şu görüşleri dile getirdi: "SPK'nın en büyük özelliği yedi kişiden oluşan bir kurul olması. SPK Başkanı, imza yetkisi diğerleriyle aynı ama ilave görevleri var. Doğan beyin, bu bağımsız kurum yapısını tam anlayıp ona göre davranması gerekirdi. Bu gibi kurumlarda, tek adam üzerine bir yaklaşım sergilenirse sıkıntı ve sorun çıkıyor."
'Yimpaş sorunu AKP döneminde yaşanmadı'
SPK İkinci Başkanı Erol, Yimpaş sorunuyla ilgili de konuyu genellikle izinsiz halka arz sorunu yaşayan şirket şeklinde gördüklerine işaret ederek, sorunun bu hükümet döneminde yaşanan bir olay olmadığına dikkat çekti.
Tutsat sistemine ilişkin ise Erol, yasanın 2007'nin dördüncü ya da beşinci ayına kadar çıkacağını düşündüğünü kaydederek, "Eksik çıkmasındansa, hatasız, ancak beş-altı ay ya da bir yıl geç çıkması daha doğru" diye konuştu.