SPK'dan Mobius'a inceleme

FİNANS SERVİSİ
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bireysel yatırımcılardan gelen şikâyetler ve basında yer alan haberler üzerine Templeton fon yöneticisi Mark Mobius’un manipülasyon yapıp yapmadığını tespit için ön inceleme başlattı.
Reuters ’a bilgi veren SPK’dan bir yetkili, “Burada Mobius’un kesin manipülasyon yaptığına yönelik bir karar yok. Sadece bu konuda gelen mailler, şikâyetler var. SPK bu konuda bireysel yatırımcılardan gelen şikâyetleri de dikkate alarak, doğruluk payı olup olmadığını tespit etmeye çalışacak. Bu konuda ön inceleme başlatıldı” dedi. 

Borsa yüzde 3 düşmüştü
Türkiye ’de sermaye ve para piyasalarında yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımı bulunan Templeton Fonu’nun yöneticisi Mark Mobius’un “Türkiye’de düzeltme bekliyorum” açıklaması borsayı geçen hafta yüzde 3 düşürmüştü. Yönetim kurulunda bulunduğu Lukoil’in toplantısı nedeniyle geçen hafta İstanbul’da bulunan ünlü spekülatör, “Ben İMKB ’de de bir düzeltme hareketi bekliyorum. Düzeltme her yerde olur. Asıl soru ne zaman olacağıdır. Büyük bir düzeltme olması gerektiğini düşünüyorum. Yılın sonuna doğru yüzde 15-20 arasında bir düzeltme olabilir. Çünkü hedge fonlar ve short işlem yapanlar nedeniyle bu olabilir. Fakat ben herhangi bir düzeltmenin kısa süreli olacağını ve tekrar yükselme trendine geçileceğini düşünüyorum. Tabii eğer bir düzeltme olursa” ifadelerini kullanmıştı. Açıklama, İMKB Ulusal 100 Endeks’inin hızla erimesine neden olmuştu. İMKB Ulusal 100 Endeksi 68.588 puan kapanış yapmıştı.


  ETİKETLER:

  Borsa

  ,

  İMKB

  ,

  Türkiye

  ,

  Reuters

  ,

  haber