SPK'nın izni olmadan hiç birşey yapmadık

SPK'nın izni olmadan hiç birşey yapmadık
SPK'nın izni olmadan hiç birşey yapmadık
Galatasaray Başkan Yardımcısı Refik Arkan, SPK'nın izni olmadan hiçbir şey yapmadıklarını söyledi.

EKONOMİ SERVİSİ - Halka açık şirkette kulüp adına gerçekleştirilen hisse satışları ve ard arda yapılan bedelli sermaye arttırımları nedeniyle Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal ve halka açık şirket konumundaki Galatasaray Sportif A.Ş. yöneticileri hakkında, nitelikli dolandırıcılık ve manipülasyon suçlaması ile soruşturma açıldı. Hürriyet.com.tr’nin haberine göre Savcılık soruşturmasının yanı sıra, son bedelli sermaye arttırımı kararı alınan 13 Eylül tarihli Genel Kurul kararının iptali istemi ile de dava açıldı. Radikal’in sorularını yanıtlayan Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Refik Arkan, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) izni olmadan hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Bedelli sermaye arttırımın bir prosedürü olduğunu belirten Arkan, “Her şirket gibi biz de SPK’ya müraat ettik, genel kurul yapıldı. Bana karşı olanlar itiraz edebilir. Ama bu bir mevzuat meselesidir. Hisse satışları da alınan yetki ile yapıldı. Sermaye arttırımı kanuna göre yapılır, kimse kafasına göre yapamaz. Ayrıca ilk bedelli arttırımı da biz yapmadık” dedi. Arkan, bedelli sermaye arttırımlarını şirketin bünyesini güçlendirmek için yaptıklarını ifade ederek, iki şirketi birleştirdikleri zaman da bazı davaların açıldığını söyledi.
15’e yakın yatırımcı, Başkan Ünal Aysal ve Galatasaray Sportif A.Ş. yöneticileri hakkında, nitelikli dolandırıcılık ve manipülasyon suçlaması ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başsavcılık makamı, nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile ilgili ayrı, manipülasyon suçlaması ile ilgili ayrı savcılar görevlendirdi. Başvuruda Aysal ve ekibinin yönetime geldikten sonra 800 bin adet hisse satarak hisse fiyatlarının 400 liradan 180 liraya düşmesine neden olduğu iddia edildi. Ayrıca, bedelli sermaye arttırımyları ile de yatırımcıların mağdur edildiği ileri sürüldü. 23 Asliye Ticaret Mahkemesi yapılan başvuruya ilişkin dava açtı. Mahkeme ara kararında ilk duruşma için 20 Kasım’a gün verdi. Mahkeme ayrıca, alınan kararın, şirket tarafından ilan edilmesini istedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110423111042311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bence hayırlı oldu! - Sydney_28

  Adının dava olması can sıkıcı olabilir ama bu davanın sonucunda küçük yatırımcı diye tabir edilen insanların ne kadar bilinçsiz oldukları ve bu bilgi yoksunluğuyla İMKB'de ne gibi facialara yol açtıkları da ortaya çıkmış olacak...Hemen söylemek gerekir ki; bu davadan her işlemi SPK ve ilgili kurumlarca denetlenen GS aklanarak çıkar çünkü herşey hukuki yapılmış ve gözönünde yapılmış.Zamanında çağırılar yapılmış,bilgilendirme yapılmış...Ortada manipülasyon kuşkusu olsa SPK herkezden evvel harekete geçerdi.Hisse satışları ortada aracı kurumların satış türleri ortada( arzu eden takas bank baksın),blok satış varsa kabak gibi ortada...Komik fakat hayırlı bir dava olacak,insanlar saçmasapan ceplerindeki üçkuruşu hadleri olmayan biçimde olmadık kağıtlara yatırmamayı öğrenecek!