SPK'ya tartışmalı başkan

SPK'ya tartışmalı başkan
SPK'ya tartışmalı başkan
Metro Turizm iddianamesinde adı geçen Vahdettin Ertaş, SPK'nın yeni başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Gül, öğlen gönderilen kararnameyi akşama kadar jet hızıyla onayladı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Hükümet yeni Sermaye Piyasası Kurumu Başkanı’nı belirlemek için, halen SPK Başkanı olarak görev yapan Vedat Akgiray’ın görevden alınmasını beklemedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sermaye Piyasası Kurulu üyelerini görevden alan kanunu onaylamadan, yeni SPK Başkanı’na ilişkin kararnamenin Köşk’e dün itibariyle gönderildiğini açıkladı. Köşk’ün Akgiray’ı görevden alan kanunu onayladığı haberi ise, kararname haberinden sonra; akşam saatlerinde geldi. Köşk’e gönderilen kararnamede yeni başkan olarak SPK Kurul üyesi Vahdettin Ertaş’ın adı yer aldı. Ertaş, kamuoyunda Metro Turizm davası olarak bilinen işadamı Galip Öztürk’ün davasında adı geçen isimler arasında yer alıyor.
AA’ya dün öğle saatlerinde düşen bir haberle, SPK Başkanlığına kurul üyesi Vahdettin Ertaş’ın getirilmesiyle ilgili kararnamenin dün gün içinde Köşk’e gönderileceği açıklandı. Bu haber ilginç bir durumu da beraberinde getirdi. SPK’da mevcut yönetimin görevden alınmasını öngören ve 6 Aralık’ta Meclis’ten geçen kanun, 17 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Dün öğle saatleri itibariyle de, kanun metni halen Köşk incelemesinde bulunuyordu. Bir başka deyişle, Köşk SPK yasasını onaylamadığı için, kurumda atama yapılacak boş bir başkanlık koltuğu bulunmazken; hükümet atama kararnamesi hazırlamıştı. 

Adı Metro dosyasında 

Bu durum kulislerde “Hükümet Gül’ün kanunu onaylayacağından çok emin. O nedenle yeni kararnamede hızlı davrandı” yorumlarına neden oldu. Akşam saatlerinde de beklentilere paralel olarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün SPK Başkanı Vedat Akgiray’ı görevden alan yasayı onayladığı açıklandı.
SPK Başkanlığı için öngörülen Vahdettin Ertaş, 1964 Tokat Artova ilçesi doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme öğrenimini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde işletme yüksek lisansı ve doktorasını yapan Ertaş, 1987’de uzman yardımcısı olarak girdiği SPK’da kurul üyeliğine kadar yükseldi. SPK’da uzman, daire başkanı ve kurul üyesi olarak görev yapan Ertaş, 2005-2006’da İstanbul Altın Borsası Başkanvekili olarak görev yaptı.
2006’dan bu yana SPK üyesi olan Vahdettin Ertaş, evli ve 2 çocuk babası. Ertaş’ın ismi Metro iddianamesinde geçmişti. Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk için hazırlanan iddianamede, Öztürk’ün SPK kararları üzerinde de etkide bulunmaya çalıştığı belirtilmişti. İddianamede, “Öztürk’ün, hakkında inceleme yapılmasını engellemek amacıyla SPK üyeleriyle ilişki kurmaya çalıştığı, bu kapsamda eski SPK üyesi Abdülkerim Emek’in bir örgüt mensubu gibi örgüt lehine çalışma yürüttüğü, Emek’in şahsi ilişkilerini de kullanarak SPK üyesi Vahdettin Ertaş ile irtibata geçtiği, bazı hususların Ertaş vasıtasıyla halledildiği, bu amaçla suç örgütünün SPK üyelerine hediyeler gönderdiği tespit edilmiştir’’ denilmişti.

Atama savaşı mı var?
AA’ya düşen SPK Başkanı ile ilgili kararname haberinin zamanlaması da dikkat çekti. Dün bir gazetede SPK Başkanlığı’na İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcısı Seyid Ahmet Işkın’ın atanacağı haberinin yayımlanmasından saatler sonra, devletin resmi haber ajansı SPK Başkanlığı’na yapılacak atamayı ‘son dakika’ olarak abonelerine duyurdu.

bigPara.com