Sponsor Nike 'şikeye rağmen' Juventus'u terk etmedi

Dünya spor ürünleri pazarının lideri olan Amerika Birleşik Devletleri kökenli spor ürünleri devi Nike, "Juventus'a sponsor olmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı.

İSTANBUL - Dünya spor ürünleri pazarının lideri olan Amerika Birleşik Devletleri kökenli spor ürünleri devi Nike, "Juventus'a sponsor olmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı. Juventus'ta şike skandalının ardından dalgalı seyir izleyen hisselerin bu dönemdeki kaybı yüzde 20'ydi. Nike ile Juventus arasında sponsorluk anlaşmasının süreceği haberi ile önceki gün borsada işlem gören Juventus hisseleri yüzde 8'e yakın değer kazandı.
Juventus ile 2003 yılında 12 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzalayan Nike, İtalyan ekibine her yıl için 15.36 milyon dolar ödüyor. Ancak bu yıl için ödenecek miktarın düşürülüp düşürülmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Öte yandan kulübün diğer ana sponsoru olan Tamoil'in kararı ise henüz belli değil.
Juventus'un ikinci lige düşürülmesi nedeniyle önümüzdeki sezon önemli miktarda gelir kaybına uğraması bekleniyor. Kulübün sponsorluk gelirleri, televizyon yayın hakları ve bilet satışlarından gelecek paranın düşecek olması, hisse performansını da olumsuz etkiliyor. Juventus'un ikinci lige düşmesinin ardından takımın önemli oyuncularından Fabio Cannavaro, Emerson, Patrick Vieira, Lilian Thuram ve Gianluca Zambrotta takımdan ayrılma kararı alırken teknik direktör Capello da Real Madrid'e gitmişti.