'Spor olsun diye yapmadık'

Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, akaryakıtta ÖTV'nin düşürülmesi konusunda, "Bizim şu anda değişiklikle ilgili bir düşüncemiz yok. Eğer gelir hedeflerini gerçekleştirmede bir artımız olursa...

İSTANBUL - Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, akaryakıtta ÖTV'nin düşürülmesi konusunda, "Bizim şu anda değişiklikle ilgili bir düşüncemiz yok. Eğer gelir hedeflerini gerçekleştirmede bir artımız olursa, ancak o zaman vergilerde indirim noktasında fedakârlık yapmamız söz konusu olabilir" dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin geleneksel Perşembe Toplantısı'na konuk olan Arıoğlu, son üç yıldaki çalışmalar sonucu faiz giderlerinin neredeyse vergi gelirlerinin yarısının altına düştüğünü söyledi.
Arıoğlu, akaryakıt istasyonlarına yazarkasa uygulamasında Türkiye'nin, birçok ülkeye örnek olabilecek noktaya geldiğini belirtti. Arıoğlu, vergi denetimlerine ilişkin Başbakan ve Maliye Bakanı'nın futbol kulüplerine önemli uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak, "Özellikle spor kulüplerinin üzerine gitmek gibi hedefimiz olmayacak, ama kayıp-kaçak olursa elbette gideceğiz" dedi.
Arıoğlu, 10-20 milyar lira üzerindeki banka hesaplarını inceleme gibi görevleri ve şu anda yaptıkları bir şey bulunmadığını ifade ederek, "Biz vergi kayıp-kaçağının olduğu ister bir lira olsun, ister trilyon olsun bunu takip etmek istiyoruz. Kimsenin bankadaki vergisi ödenmiş trilyonuyla, mevduatıyla ve repodaki parasıyla da bir işimiz yok" diye konuştu.
Akaryakıttaki ÖTV'nin yeniden gözden geçirilmesinin mümkün olup olmadığının sorulması üzerine de Arıoğlu, şunları kaydetti:
"Akaryakıtla ilgili hedefimiz bütçede belli. Değişiklikle ilgili bir düşüncemiz yok. Gelir hedeflerini gerçekleştirmede artımız olursa, ancak o zaman vergilerde indirim noktasında fedakârlık söz konusu olabilir. Daha fazla para toplama peşinde olmayacağız. Hedeflediğimiz parayı toplayacağız." Arıoğlu, vergi iadelerinin kalkacağı konusunda muhtelif söylentiler olduğunu dile getirerek, "Vergi iadesinin kalkacağıyla ilgili bir çalışma söz konusu değil" dedi. Arıoğlu, hazırlanmakta olan vergi taslağıyla ilgili soru üzerine de, içeriği hakkında bir şey söylemesinin doğru olmadığını belirterek, "Bunu spor olsun diye yapmıyoruz. Hedeflerimiz var. Ayrıntıları önümüzdeki günlerde açıklanacak" diye konuştu. Arıoğlu, kentsel rantların vergilenmesi konusunda da sağlıklı çalışmanın peşinde olduklarını sözlerine ekledi.