Sportif görünümlü zarif Seat Leon

Seat'ın sportif karakterini yansıtan Yeni Leon, firmanın kompakt sınıftaki atağının temsilcisi. Yeni Leon aynı zamanda, Seat'ın 2002 yılında Audi Marka Grubu'na dahil olmasından sonra tasarlanan üçüncü model olma özelliğine sahip.

İSTANBUL - Seat'ın sportif karakterini yansıtan Yeni Leon, firmanın kompakt sınıftaki atağının temsilcisi. Yeni Leon aynı zamanda, Seat'ın 2002 yılında Audi Marka Grubu'na dahil olmasından sonra tasarlanan üçüncü model olma özelliğine sahip.
Konsept versiyonu ilk defa 2005 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenen, ve ardından da Barcelona Otomobil Fuarı'nda uluslararası tanıtımı yapılan ikinci nesil model, eylül ayında satışa sunulacak. Walter de Silva tarafından tasarlanan Yeni Leon gizlenmiş kapı kolları sayesinde Leon'a coupe formatı kazandırıyor. Gösterişli farlara ve çekici hatlara sahip gövde, büyük radyatör ızgarası ve jantlarla uyumlu. Ön cam sileceklerinin yeri ve şekli Yeni Leon'daki dikkat çekici yönlerden.
Aracın boyutları eskisine göre daha büyük. Boyu 132 mm, genişliğiyse 26 mm artan Leon'un yüksekliği ise 1.458 mm. Dingil aralığı 65 mm daha uzun, bagajı ise 341 litre yükleme kapasitesine sahip. Yeni Leon'un ikisi benzinli biri dizel, üç farklı motor seçeneği var. Benzinli seçenekler 1.6 litre 102 HP (75 kw), 2.0 FSI 150 HP (110 kw) oluşturken tek dizel motor seçeneğini de 2.0 TDI 140 HP'lik (103 kw) motor temsil ediyor. Her üç motor seçeneği de Euro 4 emisyon normlarına uygun. Seat yeni Leon için 500 milyon avro'nun üzerinde yatırım yaptı.