SSK hastanesini kaybetti

Anayasa Mahkemesi SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti. Böylece, SSK ve bazı bakanlıklara bağlı 161 hastane ve 220 dispanserin yarın Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi süreci kesintiye uğramayacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti. Böylece, SSK ve bazı bakanlıklara bağlı 161 hastane ve 220 dispanserin yarın Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi süreci kesintiye uğramayacak. Yarından itibaren Türkiye'de SSK hastanesi kalmayacak. Hastanelerdeki 'SSK' ibaresi yerine 'Sağlık Bakanlığı' konularak tabelalar değiştirilecek. Bölgede aynı isimle başka bir hastane varsa isim değişikliğine de gidilecek. SSK'lılar sağlık karnesi veya vizite kâğıdıyla devlet hastanelerine başvurabilecek. Bir geçiş sürecinden sonra 'telefonla randevu' sistemi kalkacak.
İlk deneme yapılmıştı
2003 Temmuzu'nda SSK ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan 'ortak kullanım' protokolü ile SSK'lıların devlet hastanelerinden yararlanmasının önü açılarak, konuyla ilgili ilk hizmet denemesi yapılmıştı. Ancak o dönemde iki kurumun işleyişindeki mevzuat farkı nedeniyle hem sağlık çalışanları hem de hastalar açısından sorun ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı hastanelerine kronik hastalar dışında sevksiz hasta kabulü yapılmamış, SSK'da sadece vizite kâğıdıyla işlem yaptırabilen hastalar ikinci, üçüncü vizite kâğıdına ihtiyaç duymuştu. Sağlık ocaklarına müracaat eden SSK'lılar da ilaçlarını almak için kendi hastanesine gitmek zorunda kalmıştı.
SSK Sağlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özyurt, mevzuattaki eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını belirtirken, "50 yıllık mevzuat var. Sıkıntıların çoğu düzeltildi. SSK'lılar hastanelerden sevksiz yararlanacak" dedi. Özyurt, SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç alımı için şöyle dedi: "15 bine yakın eczane SSK'lılara hizmet vermek için sözleşme imzaladı. Hastane devrinden sonra sıkıntı yaşanacağını düşünmüyoruz".
Yarın neler olacak?
Yarından itibaren mevcut SSK hastaneleri devlet hastanesi gibi işleyecek. Hasta sağlık karnesi veya vizite kâğıdıyla doğrudan hastanelere başvurabilecek. SSK'lı hastalar sevk almadan bir devlet hastanesine gidebileceği gibi anlaşmalı özel hastanelere de başvurabilecek. Üniversite hastanelerinde tedavi olmak için ise yine sevk işlemi yaptırılması gerekecek. Hastanelerde kurulan birimler sayesinde hasta SSK'lı olduğunu karne veya başka bir yolla ispat edecek. Bu şekilde muayene olan her hasta faturalandırılacak. Yatan hastalar da aldığı hizmetin faturasını taburcu olurken alacak.
Telefonla randevuya son
Eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ın uygulamaya koyduğu telefonla randevu sistemi de kalkacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, telefonla randevu sisteminin bir geçiş süreci içinde uygulanabileceğini belirtirken, Orhan Özyurt sistemin özellikle büyükşehirlerde yığılmaları önlediğini savundu.
Sağlık Bakanlığı, SSK'ya bağlı hastanelerde ve dispanserlerde döner sermaye işletmesi kuracak. Söz konusu işletmelerde çalışan sağlık personeli devlet hastanelerinde olduğu gibi ürettiği hizmet kadar döner sermaye payı alacak. Performansa dayalı döner sermaye ödemesinden yararlanacak.
SSK'da fatura kontrol, provizyon ve ödemede çalıştırılmak üzere 1750'si sağlık personeli toplam 4 bin 36 çalışan kurumda kalacak. Devredilecek tesislerin personeli de mart maaşlarını Sağlık Bakanlığı'ndan alacak. Özyurt, SSK'da kalacak personelin üç il müdürlüğü içinde görevlendirileceğini belirtirken, daha sonra genel müdürlüğün 15 bölge daha oluşturacağını, personelin bu bölgelerde istihdam edileceğini söyledi.
Devir çerçevesinde hastanelerde tıbbi malzeme, ilaç ve demirbaş tespiti yapıldı. Hastanelerin menkul ve gayrimenkul varlıklarına ilişkin bedellerin tespiti en geç 18 Mart'a kadar bitirilmiş olacak.
Oyçokluğu ile reddedildi
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasanın bazı maddelerinin iptali ve devrin yürürlüğünün durdurulması için CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme dün devrin yürürlüğünün durdurulması kararı için toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, yürürlüğün durdurulması isteminin yediye dört oyçokluğu ile reddedildiğini bildirdi. Kılıç, esasla ilgili kararın daha sonra görüşüleceğini söyledi.