SSK: İlaçları akılcı kullanın

Akılcı ilaç kullanımı ile ilaç sarfiyatının önüne geçilerek tasarruf sağlanacağı ve bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu gelişebilecek hastalıkların önlenebileceği belirtildi.

ANKARA - Akılcı ilaç kullanımı ile ilaç sarfiyatının önüne geçilerek tasarruf sağlanacağı ve bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu gelişebilecek hastalıkların önlenebileceği belirtildi. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu, Türkiye'de ilaç sarfiyatının çok fazla olduğunu, bunun en kısa zamanda önlenmesi gerektiğini belirterek "Böyle giderse büyük rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sağlanamaz" diye konuştu.
İlaçların gerekli durumlarda ve kuralına uygun kullanımı için tıp fakültelerinde verilen eğitimin gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Türkoğlu, ilaç sarfiyatını önlemek amacıyla da halkın bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.
Doğal yoldan vitamin
Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Melli ise ucuz ilacın değil, ucuz tedavinin önemli olduğunu söyledi.
Melli, akılcı ilaç kullanımında başarı sağlanabilmesi için şu önerilerde bulundu: "Tıp fakültelerine bu konuda ders konulmalı, pratisyen hekimler kurstan geçirilmeli. Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum örgütleri eğitim için kurumsal işbirliği yapmalı. Vitaminler haptan ziyade doğal yollarla alınmalı. Klinik testleri yapılmayan ilaçlar kullanılmamalı."