'SSK işveren primi indirilsin'

Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunun adil bir yönetim ortamının yaratılamaması ve işsizlik olduğunu belirtti.

GAZİANTEP - Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunun adil bir yönetim ortamının yaratılamaması ve işsizlik olduğunu belirtti. Kudatgobilik, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Gaziantep Ticaret Odası'nı ziyaretinin ardından düzenlenen toplantıda, ekonomik büyüme konusunda AB ve OECD şampiyonu olmasına karşın Türkiye'de işsizliğin arttığına dikkati çekti. İstihdama ilişkin mali, sosyal ve bürokratik yüklerin işvereni işçi çalıştırmaktan caydırdığını belirten Kudatgobilik, işverende istihdam yaratma şevkinin yeniden canlandırılmasının zorunlu olduğuna dikkati çekti.
TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, başta SSK primleri olmak üzere istihdam vergileri yükü hafifletilerek, bürokrasi azaltılarak, istihdam bazlı çağdaş bir teşvik sistemi benimsenerek işverende istihdam yaratma şevkinin canlandırılabileceğini vurguladı. SSK işveren prim oranının makul bir geçiş dönemi içinde aşamalı olarak işçi payı seviyesine yani yüzde 14'e düşürülmesi gerektiğini kaydeden Tuğrul Kudatgobilik, çalışma hayatında esnekliğin, dünyanın yeni koşullarında rekabet gücü kazanmanın en önemli aracı olduğunu savundu.