SSK reçetelerine parmak basma dönemi başladı

SSK, eşdeğer ilaç yerine, reçetede yazılı olan ilacı almak isteyen okuma yazma bilmeyen hastalarının reçetelerine nisan ayından bu yana parmak bastırıyor.

ANKARA - SSK, eşdeğer ilaç yerine, reçetede yazılı olan ilacı almak isteyen okuma yazma bilmeyen hastalarının reçetelerine nisan ayından bu yana parmak bastırıyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Saydan, bir SSK'lının, eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılan ilacı almak istemesi durumunda fark ödediğini, fark ödemekle kalmayıp reçetenin arkasına "Kuruma kabil-i rücu olmamak şartıyla kurumca verilen eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılı ilacı kendi rızamla fiyat farkı ödeyerek aldım" şeklinde bir yazı yazarak imza attığını kaydetti. Uygulamanın hukuk dışı olduğunu anlatan Saydan, "Bu SSK'yı dava etmeyeceğim' anlamı taşıyor" diye konuştu.
Eczanelerde yığılmalar oluyor
Konuyu mahkemeye taşıdıklarını da dile getiren Saydan, okuma yazma bilmeyen insanların göz önüne alınması gerektiğini ifade ederken, "Örneğin, ilacı alacak kişiye SSK'nın istediği metni yazmalarını ve imzalamalarını istiyoruz" dedi. Nurten Saydan, SSK'ya yazdıkları yazıya ise şu yanıtın geldiğini belirtti:
"'Özellikle okur yazarlığı yeterli olmayan sigortalı hak sahiplerine metni yazdırmanın güçlüğü gündeme geldiğinden, ikinci bir duyuruya kadar, uygulama, 'Kuruma kabil-i rücu olmak şartıyla kurumca verilen eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılı ilacı kendi rızamla fiyat farkı ödeyerek aldım', ibaresinin kâşe haline getirilerek reçeteye bu kâşe basılır.
Okuryazar hastalar için bu ibare okunduktan sonra kâşenin altına 'okudum kabul ediyorum' ibaresi yazılarak imzalananır. Okuryazar olmayan hastalar için ise kâşenin eczane görevlileri tarafından sigortalı ya da yakınına okunduktan sonra kâşenin altına 'anladım kabul ediyorum' ibaresinin eczane görevlileri tarafından yazılarak parmak bastırılması şeklinde yapılabilir."
Emeklinin ömrü bir yıl uzadı
Türkiye'de 1990'lı yıllarda 61 yaşa kadar kısalan SSK emeklilerinin ortalama ölüm yaşı geçen yıl kadınlarda 70'e, erkeklerde 68 kadar uzadı. SSK verilerine göre geçen yıl SSK'dan emeklilik aylığı alan toplam 45 bin 136 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kadın emeklilerin 2004'te 69 yıl olan ortalama yaşı geçen yıl 70'e yükselirken, erkeklerin yaşı 67'den 68'e çıktı.
2005'te hayatını kaybeden emekli aylığı alanların sayısı aynı yıl emekli aylığı ödenen 2 milyon 988 bin kişinin yüzde 1.55'ini oluşturdu. SSK emeklilerinin ortalama ölüm yaşı 1970'li yıllarda kadınlarda yıllar itibarıyla 66-68, erkeklerde ise 64-65 yıl olarak gerçekleşmişti. Ortalama ölüm yaşı 1980'li yıllardan itibaren kısalarak 1991 yılında hem kadınlarda hem de erkeklerde 61'e kadar kısalmıştı. (anka, Radikal)