SSK tartışma yarattı

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarının Meclis'teki görüşmeleri tartışmalı başladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, düzenlemenin 'fiilen el koyma, gasp' anlamına geldiğini ifade ederek hükümete 'siz alikıran başkesen misiniz?" diye seslendi.

ANKARA - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarının Meclis'teki görüşmeleri tartışmalı başladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, düzenlemenin 'fiilen el koyma, gasp' anlamına geldiğini ifade ederek hükümete 'siz alikıran başkesen misiniz?" diye seslendi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'gasp' ifadesinin Meclis çatısında kimseye yakışmadığını belirterek, Baykal'ı 'statükocu' olmakla suçladı.
Tasarı üzerinde CHP'nin görüşlerini Baykal dile getirdi. 'Mülkiyet transferi düzenlemesi' olarak nitelediği tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu savunan Baykal, "Bu fiilen el koyma, hükümette el koyma değilmiş gibi sunma çabası var, ama bu gasptır. İşçi, işveren primiyle
edinilmiş sağlık kurumları sistemini ne hakla onların mülkiyetinden kendinize intikal ettirme hakkına sahipsiniz" dedi.
Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başbakanın mal varlığını nasıl bir yasayla devlete intikal ettiremezseniz, işçi ve işveren primiyle edinilen hastaneleri de onların mülkiyetinden alıp devlete intikal ettiremezsiniz. 'Biz bedeli karşılığı alıyoruz' Bedeli, Maliye'den komisyon belirleyecek. Siz alikıran başkesen misiniz? Türkiye hukuk devleti, kimin ne yapabileceği belli, bu Anayasa'ya, vicdana, hakka, emeğe aykırı, yanlış bir düzenleme." Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise SSK'lılar ve bağlı sağlık kuruluşlarında çalışanların da tasarının bir an önce yasalaşmasını beklediğini savundu. Akdağ, eski 'Demirperde ülkelerinde' bile sağlık hizmetinin finansman ayağıyla sunum ayağının birlikte yürütülmediğini, devrin personelin hakları korunarak yapılacağını söyledi. Konunun 1961'den beri tartışıldığını anlatan Akdağ, CHP'nin 'yangından mal kaçırır gibi Meclis'e getirdiniz' iddiasının havada kaldığını öne sürdü. Baykal'ın, 'bu gasptır' suçlamasına tepki gösteren Akdağ, "İfadeyi reddediyorum. Gasp lafı yüce Meclis çatısı altına yakışmamıştır. 6 katrilyon açığı olan kurumdan bahsediyoruz" dedi. Genel Kurul'da tasarının dün ilk iki maddesi kabul edildi. Buna göre Meclis'e bağlı sağlık kuruluşları da Sağlık Bakanlığı'na devredilecek. Cumhurbaşkanlığı, yüksek mahkemeler, Sayıştay, TSK, MİT, üniversiteler, mahalli idareler ve mazbut vakıflara ait sağlık birimleri Sağlık Bakanlığı'na devredilmeyecek.
Eylem hazırlığı
Emek Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Soğancı ise, tasarı yasalaşırsa önce bölge toplantıları ile iktidarı halka şikâyet edeceklerini, şubat başında da genel uyarı eylemi yapacaklarını belirtti. Soğancı, değişiklik olmazsa eylemlerinin süreceğini söyledi. CHP'li Ali Topuz da, CHP'nin toplum örgütlerinin düzenlediği eylemlere katkı yapacağını vurguladı.