SSK Unakıtanlardan alacaklı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarına ait şirketlerin...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarına ait şirketlerin, 'haklarında ihbar olmadığı için bugüne kadar denetlenmediğini', ayrıca Telemobil Bilgi İletişim Merkezleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 285.93 YTL prim borcu bulunduğunu açıkladı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan ile kızları Zeynep Basutçu ve Fatma Unakıtan tarafından 300 bin YTL sermaye ile kurulan Telemobil şirketi geçtiğimiz günlerde gazete ilanıyla ihale takip elemanı aradığını duyururken, şirket adresi olarak, hakkında yıkım kararı olduğu için mevzuatın değiştirilmesine yol açan Çamlıca'daki villalar gösterilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, SSK kayıtlarının incelenmesi sonucunda Telemobil şirketinin 285.93 YTL'lik prim borcu bulunduğunun saptandığını, ancak FAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile SAB Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ise prim borçlarının olmadığını açıkladı.
ANAP Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in konuyla ilgili önergesini yanıtlayan bakan Başesgioğlu, Telemobil'in SSK Kadıköy Sigorta Müdürlüğü'nde kayıtlı olduğunu ve 1 Mart 2005 tarihi itibarıyla Sosyal Sigortalar Yasası kapsamına alındığını ifade etti. 9 Ağustos 2005 tarihinde işyerinde durum tespiti yapılarak rapor düzenlendiğini belirten Murat Başesgioğlu, "İşyerinde kaçak sigortalı istihdamına rastlanmadığını" ve Eylül 2005 itibarıyla da beş sigortalının çalıştığını ifade etti.
Çalışma Bakanı Başesgioğlu, FAB Gıda ve Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin de Kadıköy Sigorta Müdürlüğü'nde kayıtlı olduğunu, 8 Eylül 2005'te Sosyal Sigortalar Yasası kapsamına alındığını, Eylül 2005 itibarıyla de üç sigortalının istihdam edildiğini kaydetti.
SAB Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin de Balıkesir Sigorta İl Müdürlüğü'nde kayıtlı olduğunu, 1 Eylül 2005 tarihi itibarıyla Sosyal Sigortalar yasası kapsamına alındığını belirten Başesgioğlu, Eylül 2005 itibarıyla şirkette bir sigortalının istihdam edildiğini açıkladı.