SSK'da ilaç çilesi bitiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK'lıların 10 Şubat'tan itibaren serbest eczanelerden ilaç almaya başlayacaklarını belirtti.

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK'lıların 10 Şubat'tan itibaren serbest eczanelerden ilaç almaya başlayacaklarını belirtti. SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almalarına imkân tanıyan protokolün, geçtiğimiz günlerde imzalandığını anımsatan Bakan Murat Başesgioğlu "Protokol gereği, 10 Şubat'tan itibaren SSK'lılar serbest eczanelerden ilaç almaya başlayacaklar. Şubat ayı sonuna kadar uygulama tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacak" dedi.
Medyada yer alan SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almaları konusunda bazı sorunlar bulunduğuna ilişkin haberleri değerlendiren Başesgioğlu, projenin çok kapsamlı olduğunu, bu nedenle geçiş dönemi sırasında bazı sorunların çıkmasını doğal karşıladıklarını ifade etti.
Sektörlere iletildi
Bütün sektör temsilcilerinin katılımıyla, dün oldukça kapsamlı bir toplantı yaptıklarını bildiren Başesgioğlu, "Toplantıda, 10 Şubat'tan itibaren bu uygulamaya başlayacağımız teyit edildi" diye konuştu.
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, toplantıda, sektör temsilcilerinin sorunlarını dile getirdiklerini kaydederek, bu sorunları takip etmek ve çözüm bulmak amacıyla hem kamu, hem de sektör temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulduğunu ve komisyonun bir an önce göreve başlayacağını ifade etti.
Başesgioğlu, komisyonun, ileride çıkabilecek sorunları da gidermeye çalışacağını belirterek şunları söyledi: "Bakanlık olarak protokolün arkasındayız. Hükümetimizin de bu konudaki kararlılığı başından beri devam etmektedir. Önemli olan vatandaşımızın sıkıntı çekmeden ilaca erişmesi ve statüsü ne olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden, ilaç hizmetlerinden eşit bir biçimde yararlanmalarıdır." SSK hastaneleri bünyesindeki eczanelerin de hizmet vermeye devam edeceğini bildiren Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, ancak hastanelerde yeni eczane açmayı planlamadıklarını kaydetti.