SSK'da tartışmalı genel kurul

SSK Genel Kurulu, SSK Yönetim Kurulu'nda Türk-İş'in temsilcisine karşı çıkan işçi ve memur sendikalarının protestolarına sahne oldu.

ANKARA - SSK Genel Kurulu, SSK Yönetim Kurulu'nda Türk-İş'in temsilcisine karşı çıkan işçi ve memur sendikalarının protestolarına sahne oldu. SSK Genel Kurulu dün olağanüstü toplanarak, Danıştay kararı nedeniyle yönetim kurulu üyelikleri düşenlerin yerine seçim yaptı. Genel kurulda söz alan Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, SSK Yönetim Kurulu seçimiyle ilgili yönetmeliğin yürütmesini Danıştay'ın durdurduğunu, ama konuya ilişkin esas kararı henüz vermediğini, Danıştay'ın esasa ilişkin kararı beklenmeden genel kurulun toplanmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
Salim Uslu, yaptığı açıklamada, SSK Yönetim Kurulu'nda yer alacak işçi temsilcisinin, en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş tarafından belirlendiğini, böylece en büyük işçi konfederasyonuna imtiyaz tanındığını öne sürerek, "İstesek de aday olamıyoruz. Eski yönetmelikte, seçme ve seçilme hakkımız yoktu. Bu dönem seçme hakkımız var, ama seçilme hakkımız yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey görülemez" diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise genel kurula konu mankeni olarak çağrıldıklarını ve bundan rahatsızlık duyduklarını söyledi.