SSK'dan ev baskını

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanvekili Özkan Dalbay, SSK yoklama memurlarının 90 yaş ve üzerindeki emeklileri, evlerinde ziyaret etmeye başladığını açıkladı.

ANKARA - Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanvekili Özkan Dalbay, SSK yoklama memurlarının 90 yaş ve üzerindeki emeklileri, evlerinde ziyaret etmeye başladığını açıkladı. Özkan Dalbay, bu ziyaretlerde öldüğü halde yakınları tarafından nüfus müdürlüklerine bildirilmedikleri için aylık ödenenlerin tespit edildiğini açıkladı.
Dalbay, Samsun ve Bolu'da yapılan ziyaretlerde öldüğü halde nüfus müdürlüklerine bildirilmemiş emeklilere rastlandığını ve bu ziyaretlerin daha alt yaş gruplarına da yaygınlaştırılacağını da vurguladı. Yoklama memurları öldüğü halde nüfus kayıtlarına ölüm tarihi işlenmeyen sigortalı ve hak sahipleriyle ilgili bilgileri tutanak düzenleyerek bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine iletiyor.
Yoklama memurlarının ev ziyaretlerinin ölüm olaylarının anında ve daha yoğun olarak nüfus müdürlüklerine bildirilmesini sağlayacağı da ifade ediliyor.
Uygulama etkili oldu
Dalbay, Samsun'da yapılan çalışmalarda, bir emeklinin 24 Kasım 2005'teki ölümünün bildirilmediğine, ancak bu tür bir denetimin yapıldığının duyulması üzerine emeklinin ölümünün 13 Mart tarihinde nüfus müdürlüğüne iletildiğine dikkat çeken Özkan Dalbay, Bolu'da yapılan denetimlerde ise 15 Şubat'ta ölen ancak ölümü saklanan bir emekli tespit edilerek tutanağa bağlandığını ve nüfus idaresine haber verildiğini dile getirdi.
Kayda doğrudan ulaşım
2006 yılı Mart ayı itibarıyla SSK'dan 4 milyon 334 bin 490 emekli ve dul-yetimin gelir ve aylık aldığını belirten Özkan Dalbay, bu kişilerin kimlik bilgilerinin ve numaralarının kaydedildiği ödeme kütüğündeki eksik ve hatalı kayıtların düzeltilmesi ve tamamlanması amacıyla, 2003 yılı Ağustos ayında başlatılan çalışmanın bu yıl ocak ayında tamamlandığını belirtti. Dalbay, tüm emekli, dul ve yetim kayıtlarının kimlik numaralarının güncellendiğini hatırlattı. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'yle yapılan protokol çerçevesinde, kimlik paylaşım sistemi, SSK'ya açılmış ve yazışma olmadan kayıtlara doğrudan ulaşılabildiğine işaret eden Dalbay, 15 günlük periyotlarla ölen ve evlenenlerin tespitinin yapılmaya başlandığı bilgisini verdi.