SSK'lılar saatlerce ilaç kuyruğunda kalmayacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SSK'lıların serbest eczaneden ilaç
alımına imkân sağlanması nedeniyle devletin milyarlarca YTL zarara uğratıldığı iddialarının doğru olmadığını belirtip uygulamanın süreceğini söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SSK'lıların serbest eczaneden ilaç
alımına imkân sağlanması nedeniyle devletin milyarlarca YTL zarara uğratıldığı iddialarının doğru olmadığını belirtip uygulamanın süreceğini söyledi.
DYP Milletvekili Reyhan Balandı'nın soru önergesini yanıtlayan Akdağ, ilaçların hastaneler tarafından İhale Kanunu esaslarına göre temin edildiğini anımsattı. Akdağ, ilaçların Türkiye genelinde 22 bin serbest eczaneden verilmesi yaklaşımının sonucu olarak, 2005 başında Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği arasında protokol yapıldığını vurguladı.
10 Şubat'tan itibaren serbest eczanelerden ilaçlar verilmeye başlandığını da kaydeden Akdağ, "Böylece daha önce sınırlı sayıdaki SSK eczanesinden sıkıntılı şekilde verilen ilaçlar, 22 bin serbest eczaneden verilerek SSK'lı vatandaşlarımıza önemli hizmet sunulmakta" dedi.
'Yüzde 41 zarar edilmeyecek'
Akdağ, yeni sisteme göre devletin yüzde 41 oranında zarar edeceği yolundaki iddianın doğru olmadığını kaydetti. Protokol yapılmadan önce SSK'nın ihale ile ilaçları, kırım oranı kadar indirimli alabildiğini, ancak esas maliyeti oluşturan pahalı ithal ilaçlarda hiç kırım yapılmadığını anımsatan Akdağ, diğer kamu kurumlarının ise ilacı serbest eczanelerden perakende satış fiyatı üzerinden yüzde 2.5 iskonto ile alabildiğine dikkat çekti. Akdağ, protokol uyarınca kurumların, fabrika fiyatları ve son satış fiyatı üzerinden indirimle ilaç aldığını belirtip şunları kaydetti:
"Kamu ilaç alımlarının yaklaşık yüzde 65'i SSK dışı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Yeni uygulama ile yüzde 11 artı 3.5 ve yüzde 4 artı 3.5 indirimler ile kamu ilaç alımları yapılacaktır. Böylece SSK dışındaki kamu alımlarında yüzde 10'luk bir azalma söz konusu olacak. SSK alımlarında yaklaşık yüzde 15 civarında artış olacaktır. Yüzde 65'te yüzde 10'luk bir düşüş, yüzde 35'te yüzde 15'lik bir artış olduğu durumda gerçekte kamuda bir zarar söz konusu değildir. Uygulama ile SSK'lı vatandaşlarımızın ilaca daha kolay ulaşabilmesi temin edilmiş olacaktır. SSK'lı hastalar böylece saatlerce ilaç kuyruğunda beklemek zorunda kalmayacak."