SSK'ya 'röntgen' sorgusu

AKP milletvekili Fahrettin Poyraz, SSK'nın 13 Eylül 2004 tarihinde gerçekleştirdiği 140 adet röntgen cihazı ihalesiyle ilgili yolsuzluk iddiasında bulundu.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - AKP milletvekili Fahrettin Poyraz, SSK'nın 13 Eylül 2004 tarihinde gerçekleştirdiği 140 adet röntgen cihazı ihalesiyle ilgili yolsuzluk iddiasında bulundu. Poyraz, SSK'ya 57 bin 158 avroya satılan röntgen cihazının benzerinin aynı firma tarafından, 17 gün sonra Sağlık Bakanlığınca açılan ihalede 30 bin 488 avroya satıldığını, SSK'nın zarar ettirildiğini savundu. Ancak SSK iki kurumun aldığı cihazların teknik özelliklerinin çok farklı olduğunu belirterek ihaleyi savundu.
Milletvekili olmadan önce Sayıştay Başdenetçiliği görevinde bulunan AKP Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, tüm hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredilen SSK'da geçen yıl yapılan röntgen cihazı alım ihalesiyle ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı.
SSK ihaleyi savundu
Poyraz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, 13 Eylül 2004'te SSK Satınalma Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 140 adet röntgen cihazı alım ihalesine ilişkin idari şartnamede işin süresinin 90 gün olacağı ve malın tamamının 90 gün içinde bir defada teslim edileceği hükmü yer aldığına dikkat çekti.
Şartnamede 90 gün olarak belirtilmesine karşın, 5 Temmuz 2005 tarihi itibarıyla cihazların teslim edilmediğini ifade eden Poyraz, şu sorulara yanıt istedi:
"Bu ihaleden 17 gün sonra Sağlık Bakanlığı 23 adet röntgen makinesi alım ihalesi yapmıştır. Her iki ihalede alınan makinelerin tek farkı, Sağlık Bakanlığı'nın alımındaki cihazların 300 mA, SSK'nın alımındaki cihazların ise 500 mA olmasıdır. O da yaklaşık makine başına fiyatı 1000 avro değiştirmektedir. SSK'nın ihalesini kazanan firma hemen hemen aynı model ve nitelikteki cihaz için SSK ihalesinde verdiği cihaz başına 57 bin 158 avroluk fiyat yerine, Sağlık Bakanlığı'nın ihalesinde 30 bin 488 avroluk fiyatı, yani yaklaşık yüzde 45'lik daha düşük bir fiyatı nasıl vermiştir? Bu durum, SSK ihalesinde gerçek rekabetin sağlanmadığı ve gerçekçi fiyatın oluşmadığını göstermez mi?"
Poyraz, Çalışma ve Sağlık Bakanlıklarınca konuyla ilgili kişiler hakkında bir soruşturma yapılıp yapılmadığını da sordu. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü ise Poyraz'ın iddialarıyla ilgili olarak Çalışma Bakanı Başesgioğlu'na sunulmak üzere hazırladığı bilgi notunda ihaleyi savundu.
İhale için 17 firmanın şartname aldığı ve bu firmalardan yedisinin ihaleye teklif verdiği kaydedilen bilgi notunda, 140 röntgen cihazının sadece 50 tanesinin 500 mA'lık röntgen cihazı olduğu vurgulandı. Bu cihazlar için 43 bin 640 avro, 41 bin 950 avro ve 31 bin 250 avroluk farklı fiyatlar verildiği kaydedilen bilgi notunda, ihaleyi kazanan USX-Ray Röntgen A.Ş.'nin verdiği fiyatın cihaz başına 90 bin 886 YTL'ye geldiği ifade edildi. 13 Eylül 2004'te yapılan ihalenin sözleşmesinin 10 Şubat 2005'te imzalandığına dikkat çekilen bilgi notunda, cihazların bu tarihten başlayan 90 günlük süre içinde, yani 3 Mayıs 2005 tarihinde Sağlık Bakanlığı Ana Donatım ve İkmal Bölge Müdürlüğü deposuna tek partide teslim edildiği, ancak Sağlık Bakanlığı'nca cihazların tamamının ihtiyaç mahallerine gönderilemediği açıklandı.
'Belgeler çok ciddi'
Fahrettin Poyraz'ın önergesinde belirttiği, Sağlık Bakanlığı'nca daha ucuz bir fiyata alımı yapıldığı belirtilen 23 adet 300 mA'lik röntgen cihazına ait ihalenin ise bakanlık tarafından iptal edildiği kaydedilen bilgi notunda, Sağlık Bakanlığı'nın ihalesini yaptığı 300 mA'lik cihazla SSK'nın aldığı Sedecal marka SHF 535 model 640 mA röntgen cihazının teknik özelliklerinin birbirinden çok farklı olduğu savunuldu.
İddiaları ortaya atan Fahrettin Poyraz ise, kendisine gelen bilgi ve belgeleri çok ciddi bulduğunu, eğer iddialar doğru ise sorumluların cezalandırılmasını, doğru değil ise kamunun töhmetten kurtarılmasını istediğini sözlerine ekledi.